Ege Haberleri

  Önce hayat sonra kardeş verdi

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 12:56 | Son Güncelleme:

  SAFRA yolları yokluğu (bilier atrezi) nedeniyle 7 aylıkken ameliyat masasına yatan oğlu Yusuf Efe'ye karaciğerinden bir parça ile can aşısı olan Sevgi Kurtuluş, ikinci kez anne oldu.

  İkinci kez hayat verdiği oğluna bir de kardeş veren Sevgi Kurtuluş, "Karaciğer donörü olduğum için değil de oğlumun yaşadıkları yüzünden ikinci bebeği hiç düşünmüyordum, sürpriz oldu. İyi de oldu. Şimdi Yusuf Efe çok mutlu, çünkü en iyi arkadaşı kardeşi Yunus" dedi.
  Karaciğer nakli olması gereken yakınlarına donör olanların ameliyat sonrasında normal yaşama dönebildiklerinin en güzel örneklerden biri Bursa'da yaşayan iki çocuk annesi Sevgi Kurtuluş oldu. 30 yaşındaki Sevgi Kurtuluş ve 31 yaşındaki eşi İsmail Kurtuluş, 2012 yılının 1 Ocak günü anne baba olmanın sevincini yaşadı. Ancak çiftin Yusuf Efe adını verdikleri minik oğulları gün geçtikçe sarardı, doktor ve hastane günleri başladı. Minik bebeğe yapılan tetkikler sonrasında, bilier atrezi (doğuştan safra yolları yokluğu) tanısı konuldu. Yusuf Efe, karaciğer nakli için İzmir Kent Hastanesi'ne sevk edildi. Yusuf Efe, 3 Ağustos 2012 tarihinde Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından nakil operasyonuna alındı. Bebeğe anne Kurtuluş'tan alınan karaciğer parçası nakledildi. Başarıyla geçen nakil sonrası anne ve bebeği taburcu edildi, belirli periyotlarla kontroller için hastaneye gelmeleri istendi.


  KONTROLE KARDEŞİYLE GELDİ
  Yusuf Efe hızla iyileşip büyürken, kontrol süreleri uzadı. Yusuf Efe son kontrole kardeşiyle geldi. Sürpriz bir gebelikle ikinci kez anne olacağını öğrendiğinde endişeli bir süreç geçirdiğini anlatan anne Kurtuluş, "Doktorlar naklin üzerinden iki yıl geçmeden yeni bir hamilelik, doğum önermiyorlar. Dediğim gibi benim için sürpriz oldu, ikinci bebeği hiç düşünmüyordum. Aynı şeyleri yaşarım diye korktum. Son güne kadar bu duyguyla yaşadım. Çok şükür ki korkularım yersiz çıktı. Yunus 23 Ekim 2014'te dünyaya geldi. Şimdi iki kardeş büyüyorlar. Yusuf Efe çok mutlu çünkü en iyi arkadaşı kardeşi" diye konuştu.

  Etiketler: hastalık , iyi haber
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı