Ege Haberleri

EGE

  Önce eğitim sonra teşvik

  İZMİR (DHA)
  24.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası, KOSGEB ile uygulamalı girişimcilik eğitimi için el ele verdi. Başkan Ekrem Demirtaş, teşvik almak isteyenleri, yol haritası olacak eğitime katılmaya çağırdı.

  İZMİR Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” vereceklerini açıkladı. KOSGEB’in desteklerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin, eğitime mutlaka katılması gerektiğini ifade eden Demirtaş, “KOSGEB yeni girişimcilere geri ödemesiz olarak 27 bin TL’ye kadar destek veriyor. Ayrıca geri ödemeli sabit yatırım desteği de 70 bin TL. Ancak bu desteklerden faydalanmak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmak ön koşul. Eğitimli girişimci sayısını artırmak, İzmir’in istihdam ve ticaretini geliştirmek için bu programı başlatıyoruz” dedi.

  Destek şartları

  Girişimciliğin, ticaretin canlanması için desteklenmesi gerektiğini ve KOSGEB’in bu anlamda önemli rol oynadığını söyleyen Demirtaş, “KOSGEB destek şartlarını ve bu konudaki sistemi, eğitim üzerine konumlandırıyor. Yani teşvik alabilmek için, girişimcilik ve iş planı hazırlama eğitimlerinin alınması gerekiyor. Bu nedenle, girişimcilik eğitimi, teşvik almak isteyenler için yol haritası olacak. İş kuracak kişinin, fizibilite çalışmasını düzgün yapması gerekiyor. Zaten işin başarısı da burada yatıyor. KOSGEB de girişimcilik eğitimini tamamlamış, iyi bir iş planı ve iş fikri olan girişimleri destekliyor” diye konuştu.

  Katılım ücretsiz

  İTO ve KOSGEB Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü arasında gerçekleştirilecek protokol kapsamında verilecek eğitimlerin ücretsiz olacağını ve 6 Haziran’da başlayacağını kaydeden Demirtaş, “Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı salonlarında yürütülecek eğitimlerde amacımız iş planı olan girişimciler yetiştirmek. Süresi 60 saat olan eğitimleri, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi eğitmenleri ile yürüteceğiz” dedi.

  Online başvuru

  Katılımcıların, başvurularını online olarak İzmir Ticaret Odası web sayfasından yapabileceklerini söyleyen Demirtaş, “Katılımcılar başvuru aşamasında girişimcilik testini tamamlayacaklar. Ardından, KOSGEB uzmanlarının da işbirliği ile başvurular mülakatlarla değerlendirilecek” diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı