Önce değişim sonra üretim

Hürriyet Haber
17.11.2001 - 11:11 | Son Güncelleme:

Türkiye'de 1985'den bu yana hizmet veren Çözüm Holding'te yaklaşık bir yıl önce temelleri atılan yeniden yapılanma çalışmaları ilk meyvelerini vermeye başladı.


Kart kişiselleştirme sistem ve ekipmanları, özel postalama sistemleri, akıllı kart çözümleri, GSM tabanlı çözümler ve Lotus Notes çözümleri sunan holdingin değişim sürecindeki anahtar sözcük 'uzmanlaşma' oldu. Holding bünyesinde yer alan şirketlerin kendi alanlarına yoğunlaşmaları sağlandı.

Uzmanlaşma süreci, holdingin Ankara ofisi olarak hizmet veren Kart-Sis Ankara'nın, üretimi yüzde 100 şirkete ait olan kartları üretmesiyle başladı. Ardından, teknik servis ayağı olarak hizmet veren TSH, satış sonrası destek ve üretim şirketi olarak hizmet vermeye başladı.

Çözüm Holding şu anda son iki şirketin de katılımıyla Destek Bilgisayar, Kart-Sis, Kart-Sis Ankara, TSH ve Koms-Sis olmak üzere beş ayrı şirketten oluşuyor.

Holdingteki bu yapılanmanın ardından üretime ağırlık verildi. TSH, kuruluşunun ardından Falcon Bariyer Sistemleri, Mifare Kart Okuma Sistemleri ve turnike sistemleri alanında üretim yapmaya başladı. Bu ürünlerin ihraç edilmesi ana hedef olarak belirlendi.

TSH Genel Müdürü Süleyman Gürel teknoloji üretmenin ve ihraç etmenin kriz ortamında önem kazandığını düşünüyor: ‘‘Kriz nedeniyle ithalat yapmak eskisi kadar kolay değil. Kaynaklar tüketildi. TSH teknoloji üretimi yaparak hem yurtiçinde düşük maliyetli ürünler pazarlamayı hem de yurtdışına mal satmayı hedefliyor. İhracat hedefimizi ilk etapta 250 bin dolar olarak belirledik.‘‘

Şirketin son ürünlerinden Mifare görüntülü kart okuma sistemi olarak çalışıyor. Buna göre kullanıcılar kartla giriş çıkış yaparken ekranda kendilerine gelen sesli ve yazılı mesajları okuyabiliyorlar. Şirketin bir diğer yeni ürünü olan GKS (Geçiş Kontrol Sistemi), OGS sistemine alternatif olarak üretildi. Ürün OGS sistemlerinin yükseklik ya da çeşitli teknik problemler nedeniyle çalışmadığı ortamlarda çalışıyor. Şirketin yeni ürünleri Kıbrıs, saray Bosna ve Kazakistan'a ihraç edilecek.

Çözüm Holding'in kartbasım ve akıllı sistemleri şirketi Kart-Sis Genel Müdürü ve Holdingin İnsan Kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı Ayşe Nil Sarıgöllü ABD'ye yapılan 11 Eylül saldırısının ardından şirketlerden gelen güvenlik sistemleri taleplerinde büyük artış olduğunu belirtiyor: ‘‘Saldırının ardından şirketler elektronik güvenlik sistemlerine ağırlık verdiler. Bu nedenle talepte artış var.‘‘
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı