Dünya Haberleri

  Önce beyinleri yıkanıyor

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  02.12.2009 - 15:12 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama göreve gelmeden önce selefi George Bush'u Afganistan ve Irak politikaları nedeniyle eleştiriyordu. Barack Obama göreve geldikten yaklaşık bir yıl sonra Afganistan'a 30 bin ek asker göndereceğini açıkladı.

  ABD ASKERLERİ ÖLÜM EĞİTİMİNİ BÖYLE ALIYOR

  YILLIK 30 MİLYAR DOLAR EK YÜK GETİRECEK

     

  Obama Afganistan'a takviye asker göndermesinin gerekçesi olarak ise "dünya güvenliğinin" tehdit altında olduğunu gösterdi. Peki ABD Başkanı Barack Obama'nın 6 ay içinde Afganistan'a göndermeyi planladığı askerler nerede ve hangi koşullarda eğitiliyorlar? Bu sorunun cevabını vermek için Güney Carolina açıklarındaki Parris Adası'na gitmek gerekiyor.

  Stanley Kubrik'in savaş karşıtı filmi "Full Metal Jacket" ı izleyenler Parris Adası'nda yaşları henüz 17 ile 18 arasında değişen gençlerin nasıl bir eğitimden geçtiğini çok daha iyi anlar.

  BEYİN YIKAMAYLA İŞE BAŞLANIYOR

  Ada'ya gelen gençlerin eğitimine "beyin yıkama" ile başlanıyor. Eğitim veren subayın ilk sorusu şu: "Savaşmaya hazır mısın? Afganistan'da öleceğin için korkuyor musun?" Eğitim alan acemi erin cevabı ise gayet kısa ve net: "Hayır, efendim" dedikten sonra şunu ekliyor: "Ülkeme hizmet için hazırım."

  Gün boyunca eğitimde askerlere bu soru sık sık soruluyor. Sorunun cevabı ise hiç değişmiyor. Askerlere takım ruhu aşılanırken "ben" değil 'biz" kelimesi benimsetiliyor.

  ÖLME VE ÖLDÜRME EĞİTİMİ ALIYORLAR

  ABD'li askerler eğitim alırken ölümden sık sık bahsediliyor. Askerlere ayrısa stres yönetimi ve zor koşullarda intihar etmeyi göze almaları eğitimi de veriliyor.

  Askerlere eğitim veren albay Gabrielle Chapin, "Parris Adası'nda verilen eğitime dayanma gücü gösterenleri kısa bir süre sonra Irak ve Afganistan'a savaşa gönderiyoruz. ABD halkı Irak ve Afganistan'da artık savaş istemiyor ama bizim eğitiğimiz askerler buralarda savaşın sonuna kadar devam etmesi ve kazanılması konusunda çok kararlı" diyor. Chapin, 17-18 yaşındaki bir çocuğu ailesinden alarak, kısa bir süre sonra çok tehlikeli bir komandoya dönüştürdüklerini de söylüyor.

  AFGANİSTAN İÇİN EĞİTİLİYORLAR

  Parris Adası'nda haftada yüzlerce asker eğitimden geçirildikten sonra yeni görev yerleri olan Irak ve Afganistan'a gönderiliyor. ABD'nin bu Ada'da yılda eğitim verdiği asker sayısı 21 bin. ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan'a göndereceğini açıkladığı askerlerin büyük bir kısmı Parris Adası'ndan gelecek. Bu askerler aynı Taliban militanları gibi ölümden hiç korkmadan Afganistan'da ABD'nin çıkarlarını savunacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı