"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Önce aşık oldum sanıyor sonra terk ediyorum

Sevgili Güzin Ablacığım; 18 yaşında bir gencim, yazılarınızı büyük bir zevkle okuyor ve sizden hayat dersleri alıyorum.

Bu yüzden ben de sizden bir konuda yardım istemeyi düşündüm. Bugüne kadar birçok kızla çıktım. Çevremdeki kızlarla bir süre arkadaşlık ediyorum ve her çıktığım kıza aşık olduğumu sanıyorum. Ama aradan birkaç hafta geçtikten sonra onlardan sıkılıp, ayrılıyorum. Sonuçta aşık olmadığımı anlıyorum ama iş işten geçiyor. Bu durum beni üzüyor ve etkiliyor. Çünkü bir yerde karşımdaki genç kızı da üzüyorum. Şu anda yine bir genç kızdan çok hoşlanıyorum. Bu defa ona çok da değer veriyorum ve aynı şeyi onunla yaşamak istemiyorum. Onu çok kıracağımı biliyor ve endişe ediyorum. O diğerlerine benzemiyor, böyle terk edilmeyi hakketmiyor. Onu kaybetmek istemem ama biliyorum ki ondan da bir süre sonra bıkacağım ve terk edeceğim, o zaman da bir daha yüzüne bakamam. Ne olur Ablacığım bana bir yol gösterin. Sizin gibi insanlar sayesinde biz gençler doğru yolu bulabiliyoruz ancak; iyi ki varsınız ve bize destek oluyorsunuz.

RUMUZ: ŞIPSEVDİ

Canım oğlum, güzel sözlerin için teşekkür ederim. Ayrıca 18 yaşında bir delikanlı olarak karşı cinsten birilerini beğenmen, onlardan hoşlanman çok doğal. Bu kızlarla arkadaşlık edip çabuk bıktığın için kendini suçlaman da senin yaşına rağmen olgun bir genç olduğunu gösteriyor. Ancak 18 yaş, çılgın bir yaştır oğlum. Senin elinde olmayan doğal dürtüler yüzünden zaman zaman cinsel çekimi aşk sanman çok normal. Karşındaki genç kızın güzelliği, dişiliği, gösterişi seni ona mıknatıs gibi çekiyor. Bu yaşının icabı... Ancak sen olgun bir gençsin. Arkadaşlık sırasında karşındaki kızda başka şeyler de arıyorsun. Örneğin aynı konulardan hoşlanmadığınızı, aynı şeyleri düşünmediğinizi, aynı duyguları paylaşmadığınızı görüyor, onun belki de sıradan bir kız olduğunu anlıyor, sıkılıyorsun. Sen eğer okuyan, çevresiyle ilgilenen, düşünen, aklını kullanan bir gençsen, ki öyle olduğunu düşünüyorum, belki de karşındaki genç kız, güzel ve çekici olmanın dışında, hiçbir özellik taşımıyorsa, sana sıkıcı gelebilir. Bir de üstelik, şu anda değişik heyecanlar araman seni böyle daldan dala sürüklemiş... Ama belki bu defa "çok değer verdiğim bir genç kız" dediğin bu yeni arkadaşın, eğer istediğin nitelikleri taşıyorsa, senin gibi kafasını da kullanmayı bilen bir genç kızsa, senin zevklerini paylaşıyorsa, neden seni kendine bağlamasın? Bu biraz da karşındaki insanın özelliklerine bağlı değil mi?.. Zaten aslına bakarsan, bir genç kızın karşısındaki erkeği kendisine bağlamayı bilmesi, tamamen onun becerisidir.

Duygularımı açamadan onu kaybedeceğim

Merhaba Güzin Abla, yazılarını her gün okumadan güne başlayamayan bir okurunum. 23 yaşında, üniversite mezunu, iyi bir işi olan bir genç kızım. Gittiğim İngilizce kursunda bir çocuktan çok hoşlanıyorum, onun da bana bakışlarını, gülümsemelerini yakalıyorum ama tam olarak bana karşı bir şeyler hissedip hissetmediğinden emin olamıyorum.

Bu hafta kursun son haftası; çok üzülüyorum, çünkü onu bir daha hiç göremeyeceğim. Açılmak istiyorum, en azından kendisinden etkilendiğimi söylemek istiyorum ama beni yanlış anlamasından basit bir kız olarak değerlendirmesinden çok korkuyorum. Aslında ben kolay kolay birilerine karşı bu tür yakınlık duyan, hemen bağlanan bir kız değilim. Bu yüzden de bu fırsatı kaçırmak istemiyorum. Ne olur bana yardım et, belki de ona duygularımı açamadan onu kaybedeceğim.

RUMUZ: BAŞARIR MIYIM?

Sen aklı başında, üniversite mezunu, iyi bir iş sahibi (mail adresinden ülkemizin tanınmış bir bankasında çalıştığını da gördüm) bir genç kızsın. Buna rağmen hoşlandığın, beğendiğin, ilgi duyduğun bir genç adama, aynı kursta da olsanız, yakınlaşamamış, ilgisini çekememiş, onun seni fark etmesine fırsat verememişsin. Duygularını anlamasını, ilgisini çekmeyi, "Basit bir kız sanmasını istemem" şeklinde yorumluyor, bu tür yaklaşımları basitlik sanıyorsun. Eğer senden hoşlanıyorsa, seni değerlendirmeyi bilecek düzeyde biriyse, kendisi aynı olgunluktaysa, seni neden yanlış değerlendirsin? Ama belki o da senin gibi çekingen, sıkılgan biridir. Senin onu yanlış anlayacağını düşünerek yaklaşmaktan kaçınmış olabilir. Bir de erkekleri bir ilişkiye adım atmaktan alıkoyan çok önemli bir neden vardır: Maddi imkansızlık!

Sevgili kızım, belki de o senin gibi iş sahibi, cebi paralı biri değildir. Bu nedenle kolay kolay bir kızla yakınlaşmak istemeyebilir. Bence sen yine de ilk adımı atabilir, arkadaşça bir yaklaşımla, en azından telefonunu isteyebilirsin. Belki de ona bir iş imkanı yaratabilirsin. Belki de o da senin gibi, benim okurlarımdan biridir de, bu yazı dikkatini çeker. Sen olduğunu anlayıp, o sana açılır, kim bilir?

Anneannem annemi çok hırpalıyor

Güzin Abla, ben 12 yaşında bir kızım. Annem için çok üzülüyorum. Çünkü anneannem annemi çok üzüyor. Çok hırpalıyor. Bir istediği olmayınca ya da hapları bitince sorun yaratıyor. Hemen hastalık numarasına yatıyor. Dedem böbrek hastasıydı; öldü. Sanki annem öldürmüş gibi bize kin duyuyor. Ben bu yaşımda evde yalnız kalabiliyorum. O ise kalamıyor. Eskiden böyle değildi. Bize karşı çok sevecen davranırdı. Evimiz uzak; oysa her şeyi annemden bekliyor. Annem çok yıpranıyor, ben de annemin üzülmesine dayanamıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum

RUMUZ: KÜÇÜK KIZ


Canım küçük okurum benim, nasıl da dertlenmişsin sen öyle. Senin böyle sorunlar yaşamak, endişeler içinde bunalmak için yaşın o kadar genç ki... Annen bile onun için bu kadar üzüldüğünün farkında değildir. Bunu bilse eminim o daha çok üzülecektir. Büyükler bazen bencil davranabilirler, sevgili yavrum. Özellikle yaşlı insanlar, giderek çocuklarının dikkatini çekmek, onlardan ilgi görebilmek için, ellerindeki tek koz olan sağlık problemlerini yaratabilirler. Annen anneannenin bu tutumunu hoşgörüyle karşılıyordur. Sonuçta annesini senden iyi tanıyor ve idare ediyordur, sen annen için endişe etme.
X