Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Önce açıklama, sonra intihar

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 2012 - 09:29

  Polonya’da Cumhurbaşkanı Kaçinski’nin de can verdiği Smolensk uçak kazasının gizli detaylarının basına sızması üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten askeri savcı basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin telefon kayıtlarını incelemeyi savunan ve sivil idareye bağlanmayı reddeden Albay Przibil, “Ben onurumuzu savunmak için buradayım” dedikten sonra intihara teşebbüs etti.

  POLONYA Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski resmi gezi için Rusya’ya giderken, 10 Nisan 2010’da Smolensk yakınlarında meydana gelen uçak kazasında çoğu üst düzey yetkililerden oluşan 95 vatandaşıyla birlikte can vermişti. Tartışmalı kazayla ilgili soruşturmadaki gizli belgelerin basına sızması skandala neden olmuştu. Poznan’daki askeri savcılık bunun üzerine soruşturma başlatmış ve sızıntının kaynağının tespit edilmesi için gazetecilerin telefon kayıtlarının incelendiği geçen haftasonu ortaya çıkınca bir skandal daha patlak vermişti.

  Gazeteciler kanlar içinde buldu

  Poznan askeri savcılığının iki numaralı ismi Albay Mikolaj Przibil dün bu konuda bir basın toplantısı düzenledi. Askeri savcılığın gazetecilerin telefon kayıtlarını, faturalarını ve SMS mesajlarını talep etmesini savunan Przibil, kurumun sivil yetkililerin denetimine verilmesine de karşı çıktı. Przibil, ısrarlı sorular üzerine gözleri dolarak, “Ben askeri savcıların ve yargıçların onurlarını korumak için buradayım” dedikten sonra basın toplantısını kesti ve gazetecilerden binayı terketmelerini istedi. Odasına geçip kendisini tabancayla kafasından vuran savcının kanlar içindeki bedenini gazeteciler buldu. Binadaki doktorun acil müdahalesi sayesinde kurtarılan Przibil hayati tehlikeyi atlattı.

  ASKERİ SAVCI BÖYLE İNTİHARA KALKIŞTI / WEB TV

  Polonya medyasında yeni bir tartışma başladı. Son skandalı ilk yayınlayan medya kuruluşu olan Gazeta Wyborcza’nın bir muhabiri, “Ben gerçeği yazdım ama bu olay nedeniyle şimdi kendimi suçlu hissediyorum. Hiçbir hakikat bir insanın canına değmez” dedi. Sivil savcı Andrzej Seremet ise olayın üzücü olduğunu, buna karşın askeri savcının tüm söylediklerine katılmadığını belirtti. Seremet, askeri savcılığın sivil idareye bağlanması konusunda henüz karar verilmediğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı