Dünya Haberleri

  Önce 7 şiddetindeki deprem, sonra insanlık depremi vurdu

  Hürriyet Haber
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Haiti depreminin birinci yıldönümünde yaralar henüz sarılamamışken ülkede bu kez de bir insanlık depremi yaşanıyor. Uluslararası Af Örgütü'nün yayımladığı bir rapora göre kadın ve genç kızlara yönelik tecavüz olaylarının acı verici boyutunu ortaya koydu. Rapora göre deprem kamplarında 11 yaşındaki çocuklara bile tecavüz ediliyor.

  Haiti’de bir yıl önce meydana gelen depremin ardından yaşanan vahşet en çok kadınları etkiledi. Yoksul ülke Haiti’de 12 Ocak 2010’da meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde, 230 binden fazla insan hayatını kaybetmiş 2 milyondan fazla kişi de evsiz kalmıştı. Halen 1 milyondan fazla Haitili 1200 ayrı kampta yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

  Kadınlar susturuluyor

  Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı rapor, depremden sonra kurulan kamplardaki kaos ortamında gerçekleşen tecavüzlerin sonuçlarını ortaya koydu. Depremden iki hafta önce eşini kaybeden ve sarsıntıda evi yerle bir olan Guerline’nin küçük kızı da bu vahşetin kurbanlarından biri. Uluslararası Af Örgütü’nden araştırmacıların konuştuğu Guerline, “Kızıma 4 erkek birden tecavüz etti. Daha 13 yaşındaydı. Polise şikayet edersem beni vurup öldüreceklerini söylediler, korktum. Yaşayabileceğim güvenli bir yer yoktu, ben de sessiz kaldım” dedi. Kendisi de aynı gün tecavüze uğrayan Guerline de raporda yer alan diğer kadınlar gibi tanınmamak için bir kod adı kullandı. Başkent Port a Prens’teki kampta kalan Guerline ve kızının yanı sıra 50’den fazla kadın tecavüze uğradığını söyledi.

  Karakolun önünde tecavüz   

  Af Örgütü’nün raporuna göre, tecavüze veya cinsel şiddete uğrayan kadınlara yardım etmek için çok az çaba gösterildi. Rapora göre, kamplardaki ve civarındaki güvenlik zafiyeti, kadınların şiddete uğramasındaki en büyük faktör. Kamptaki Myriam, 11 yaşında tecavüze uğradığını söyledi. Marie isimli kadın da polis merkezinin hemen önünde saldırıya uğradığını ifade etti.

  Çocuklarımın önünde tecavüze uğradım

  Suzie de çocuklarının önünde bir çetenin tecavüzüne uğradığını belirterek “Tek yapabileceğim kiliseye gidip dua etmekti” diye ekledi. Bir araştırmaya göre, depremden sonraki 5 ay içerisinde 250’den fazla tecavüz vakası tespit edildi ancak Af Örgütü bunun buzdağının görünen yüzü olduğunu düşünüyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı