Gündem Haberleri

  Önce 4 okul

  Şeyhmus ÇAKAN-Adil ÖNAL, DHA
  27.10.2003 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Okullarımız Yıkılmasın kampanyası sonuçlarını vermeye başladı. Kampanya çerçevesinde Bingöl'de 17 okul depreme karşı güçlendirme çalışmasından geçiriliyor. Bunlardan 3'ünde çalışmalar tamamlandı, birinde ise 10 gün içinde sonuç alınacak.

  Hürriyet'in öncülük ettiği Okullarımız Yıkılmasın Kampanyası sonuçlarını vermeye başladı. Kampanya çerçevesinde Bingöl'de 17 okul depreme karşı güçlendirme çalışmasından geçiriliyor. Bunlardan 3'ünde çalışmalar tamamlandı, birinde ise 10 gün içinde sonuç alınacak. Çalışmalar biten 100'üncü Yıl İlköğretim Okulu, Atatürk İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi depreme karşı güçlendirilmiş olarak yeniden öğretime açıldı. Çalışmaların son aşamaya geldiği Cumhuriyet Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ise 10 gün sonra depremde yıkılma korkusu olmadan yeniden öğretime başlayacak.

  10 GÜN SONRA

  Hürriyet öncülüğünde ODTÜ, Çukurova Üniversitesi ile çok sayıda kuruluşun destek verdiği ‘Okullarımız Yıkılmasın’ kampanyası programındaki Bingöl Cumhuriyet Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na önceki gün düzenlenen törende Vali Hüseyin Avni Coş ile Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çetin tarafından kampanyanın plaketi çakıldı. Hazırlanan güçlendirme projesine göre temelden itibaren başlatılan inşaat çalışmaları son aşamaya geldi. 10 gün sonra yeniden öğretime açılacak olan Bingöl Cumhuriyet Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nu gezen Bingöl Valisi Hüseyin Avni Coş, Milli Eğitim Vakfı Başkanı Cemil Çetin, Milli Eğitim Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Gül, Hürriyet Gazetesi yazarı Serdar Devrim, Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Dündar, ODTÜ'den Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu ve çok sayıda bürokrat, çalışmalarla ilgili olarak Bingöl Milli eğitim Müdürü Sabahattin Gamsız'dan bilgi aldı.

  PLAKET ÇAKTILAR

  Okuldaki güçlendirme çalışmalarının kısa sürede başarıyla yapıldığını belirten Bingöl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Gamsız, depremde orta hasar gören okula yaklaşık 700 milyar lira harcama yapıldığını kaydetti. Ardından Hürriyet'in başlattığı ‘Okullarımız Yıkılmasın’ kampanyasının plaketi Vali Hüseyin Avni Coş ile Milli eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çetin tarafından okulun duvarına çakıldı. Burada konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, Hürriyet'e yaptığı öncülükten dolayı teşekkür etti.

  2.3 TRİLYON LİRA

  Hürriyet'in ‘Okullarımız Yıkılmasın’ kampanyası kapsamında Türkiye genelinde 190 okulun depreme karşı güçlendirileceğini belirten ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu da kampanyada 2 trilyon 300 milyar milyar lira para toplandığını söyledi. Kampanya ile okul binalarının güçlendirileceğini belirten Prof. Dr. Sucuoğlu, ‘‘Yapılan incelemelerde verileri standart değerlerin altında olan binaların yıkılıp yeniden yapılması yerine temelden güçlendirilmesi amaçlanmaktadır’’ dedi. Okullardaki tespitlerin 20 kişilik ekiplerle yapıldığına değinen Prof. Dr. Sucuoğlu, öğrencilerin can güvenliğinin sağlanmasının önemine değindi. Kampanya kapsamında kent merkezi ile Genç ve Kiğı ilçelerinde güçlendirme çalışması yapılan diğer 13 okulda inşaat hızla devam ediyor.

  En iyi malzeme kullanıldı

  1 Mayıs'taki depremde ağır hasar gören Cumhuriyet Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, ‘Okullarımız Yıkılmasın’ kampanyası kapsamında ağustos ayında başlatılan inşaatla tepeden tırnağa yenilendi. Depreme dayanıklı en iyi malzemelerle güçlendirilen okul, 10 gün sonra kapılarını yeniden öğretime açacak. Hürriyet yazarı ve ‘Okullarımız Yıkılmasın’ kampanyası Koordinatörü Serdar Devrim, Vali Avni Coş, Hürriyet muhabiri Şenay Ordu ve diğer yetkililerle birlikte okuldaki güçlendirme çalışmalarını inceledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı