"Nil Karaibrahimgil" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nil Karaibrahimgil" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nil Karaibrahimgil

Onbeş küçük şarkı (ikinci bölüm)

‘Git.......git......git.....giiiit......ME DUR NE OLURSUN!’ mu dedi salondan sesi gelen o kadın???

Ankara’da ilkokul yaşındayım. Anne-babaların dinlediği, kapağında prenses Stephanie’ye (ki kahramanlarımdan biri, gerçi sonra çok çarpa çarpa gitti, ama olsun) benzer bir Sezen Aksu’nun olduğu bu albümü, hemen odaya aldık. Kolay iş değil, hem anne-babalar hem de çocuklara söylemek. Hele söyletmek. Elimde fırça, karşımda ayna, git diyorum git...me dur diyorum me dur! Hiç tam ortasında susup duran bir şarkı dinlememiştim. Damarlarıma dantel işleyecek olan bu küçük kadından çıkan o yanık, o yaşamış ses... Yıllar sonra ‘bu kızı yeniden büyütmeliyim’ de diyecek. Ne zaman bişey dese, bana denk gelicek. 

Sonra babam... Babamın oniki telli gitarıyla söylediği, ‘şarkılarda bunlar söylenmez ki’ sözler! Aslında, tabi ki, ben babamın müziğine doğdum. Normali o bildim. ‘Sardı bırakmaz beni ahtapotun kolları’ dediğinde mamamı yuttum, ‘bence bu müzik değil müzikomani’ dediğinde yürüdüm, ‘kobra sana diyorum bak dobra dobra’ dediğinde uyudum. Bir sünger gibi özümsedim bu bıyıklı yakışıklı adamın, gitarıyla söylediği o şarkıları. ‘Bakkal Müslüm yavaş yavaş/ süpermarketlerle savaş’ benim için bir şarkıda yakalanıcak en güzel kafiyeydi. Seneler sonra ilk albümümü koyduğunuzda, duyacağınız ilk lafların ‘selülit kremi ve nemlendirici’ olması tesadüf değildi.  

Bunlara rağmen, Boğaziçi Üniversitesi’ne giderken, içimde olup biten tantanaları Türkçe bir şarkıyla anlatacağıma inanmaz olmuştum. ıngilizce şarkı yazıyordum. Da, onlarla burda napılırdı? Türkçe müzik dinlemiyordum, anlatılanlar hep soyuttu. Ne zaman ki Teoman, ‘telesekretere konuşamayanlardanım’ lafını melodiye oturttu, Nil yazmaya koyuldu.  

(Biliyorum onbeş etmedi. Altı etti daha. Diğer şarkıları modaya uyup, Twitter’ıma yazayım. www.twitter.com/niltakipte, benim.)

X