ANKARA HABERLERİ

Onarım bekleyen konakta yangın şoku

Murat YILMAZ
26.06.2017 - 15:13Son Güncelleme :

Hacı Bayram Mahallesi’nde yıkımların ardından ortada kalan ve onarılmayı bekleyen tarihi evlerden biri çıkan yangın sonucu tamamen kül oldu. Kalan evler için koruma çağrısı yapan mahalle sakinleri, “Onarım bekleyen konağın kül olmasının şokunu yaşadık” dedi.

Murat YILMAZ

Hacı Bayram Camii’nin alt kısmında bulunan tarihi Ankara konakları, Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında yaptığı yıkım çalışmasının ardından korumasız halde bırakıldı. Hürriyet Ankara’nın geçtiğimiz kasım ayında ‘Yıkmayın onarın’ manşetiyle gündeme getirdiği konaklardan biri 17 Haziran’da çıkan yangınla tamamen kül oldu. Mahalle sakinleri bir kez daha ‘Tarihe sahip çıkın’ çağrısında bulundu. Konaklar için “Ankara’nın toplumsal belleği niteliğinde” tanımlaması yapan mahalle sakinlerinden Mehmet Arabacı, “Onarım bekleyen konağın kül olmasının şokunu yaşadık” dedi. Aynı zamanda muhtar azası olan Arabacı, evlerin korumasız durumda kaldığına dikkat çekerek şunları söyledi:

Onarım bekleyen konakta yangın şoku

Yangında kül olan tarihi konak daha önce bu haldeydi.

TOPLUMSAL BELLEK NİTELİĞİNDE

“Son yanan ev 1927’de inşa edilmiş tipik bir Ankara eviydi. Bölgedeki diğer yapılar yıkılınca bu tarihi evler açıkta ve korumasız kaldı. Bunların tescilli olduğu söyleniyor. Tek isteğimiz bu evlerin aslına uygun restore edilerek korunması. Yıkılıp yeniden yapılması hiçbir anlam ifade etmiyor. Konaklar Ankara’nın toplumsal belleği niteliğinde. Tarihi ve anıları yaşatıyorlar. Yıkımlar yapıldıktan sonra bunlar istenilse hemen koruma altına alınabilirdi. Mahallenin olumsuz olaylarla anılması bu evlerin de önemini arka plana atıyor.

Onarım bekleyen konakta yangın şoku

KÜL OLMASINDAN KORKUYORUZ

İçlerine kimse girmesin diye sadece etrafına toprak yığıldı böylece kaldı. Alkol alanların etrafını mesken tuttuğu yapılar haline geldi. Böyle koruma olmaz. Bu evler yurtdışında başka bir ülkede olsaydı onarılarak müze şeklinde yaşatılırdı. Biz ise böyle yaparak tarihi çöpe atmış oluyoruz. Geçen hafta tarihi bina tamamen yandı itfaiye su sıkarken yıkımı için de dozer kullanıldı. Sağında tarihi Hamidiye Cami var. Mayıs ayında orası da yangın tehlikesi yaşadı. Böyle giderse hepsinin bir gecede kül olmasından korkuyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı’nın bu yapıları korumaya almasını talep ediyoruz.”

Onarım bekleyen konakta yangın şoku

‘YIK, YENİDEN YAP OLMAMALI’

Hürriyet Ankara, Hacı Bayram Mahallesi’nde onarılmayı bekleyen tarihi konakları 15 Kasım 2016 tarihli ‘Yıkmayın onarın’ manşetiyle gündeme getirmişti. Mahalle sakinleri, restorasyon için “Yık, yeniden yap olmamalı” ifadesini kullanmıştı.

 

Onarım bekleyen konakta yangın şoku

Hacı Bayram Mahallesi sakinleri, 90 yıllık tarihi evde çıkış nedeni belli olmayan yangını merakla izledi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Onarım bekleyen konakta yangın şoku hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Haziran 2017 tarihinde saat 15 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Onarım bekleyen konakta yangın şoku haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:27
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı