Önal: Zafer sarhoşu olup şımarmak yok

Hürriyet Haber
03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DEVLET Bakanı Recep Önal, enflasyonun ağır olmakla birlikte düşmeye başladığını ve muhtemelen özelleştirme gelirleri hedefinin de aşılacağını söyledi. Finans Dünyası Yayın Kurulu'nun (FİDYAK) düzenlediği toplantıda konuşan Önal, programın 36 aylık olduğunu hatırlatarak, henüz ilk dört ayının geride bırakıldığını hatırlattı.

Önal, ‘‘Beklentiler olumlu diye kimse bizden popülist politikalar istemesin. Gerek iktidardaki, gerekse muhalefetteki politikacılar bunu beklemesin. Hükümetimiz de erken zafer sarhoşluğuna kapılıp, popülist politikalara yönelirse başladığımız yerden çok daha kötü noktaya döneriz’’ dedi. Önal, şu değerlendirmeleri yaptı:

2000 yılı için TEFE ve TÜFE bakımından öngörülen yıllık enflasyon hedeflerine, eflasyondaki ağır, fakat sürekli aylık yavaşlamalarla yaklaşıldığı görülmektedir.

Tarım sektörüyle ilgili olarak da Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri'ne otonomi kazandıracak yasa önerisi TBMM'ye sunuldu.

Kamu kesiminde verilen söz tutulup, atılan imzanın gereği yerine getirilecektir. Ancak bu işleri konuşmak için Ekonomik Sosyal Konsey'i kurmakta geciktik.

Mevduat Sigorta Fonu tarafından el konulan 5 bankanın rehabilite edilip, eldeki diğer üç bankayla birlikte sektöre tam anlamıyla kazanımı sağlanacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun faaliyete geçişini beklemeden bu işi çözmeyi planlıyoruz.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı