Önal: Sıfır atmada teknik sorunlar var

Hürriyet Haber
18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DEVLET Bakanı Recep Önal, yeni teşvik mevzuatını gelecek hafta açıklayacaklarını bildirdi.

Önal, paradan sıfır atılmasının önünde teknik güçlükler bulunduğunu açıklayarak, ‘‘Merkez Bankası banknot basmaya hazır. Ama Darphane, madeni para basmaya hazır mıdır? Ayrıca bankamatikler konusu nasıl çözümlenecektir?’’ diye konuştu. İlke olarak sıfır atmaya karşı olmadıklarını belirten Önal, ‘‘Ama zamanlama önemlidir. Buna psikolojik olarak da hazırlanmak gerekir’’ dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile beraberindeki heyeti heyeti kabul eden Önal, teşvik mevzuatı ile hem KOBİ'leri, hem de genel teşvik için özendirici bir anlayış getirdiklerini söyledi.

Önal, zorunlu tasarruflarla ilgili bir soruya karşılık olarak da, bu konuda bir yasanın çıkması gerektiğini söyleyerek tasarrufun gönüllü olması görüşünde olduğunu belirtti, Zorunlu tasarrufların değerlendirilmesi konusundaki kamuoyunda bazı tereddütler bulunduğunu hatırlatan Önal, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini de belirtti.

Enflasyonu, 36 aylık dönem sonunda tek haneli rakama getirmeyi planladıklarını hatırlatan Önal, şunları söyledi: ‘‘Amaç, AB için konulmuş standartları yakalamak, hem gelir düzeyini yükseltmek hem de ülkenin finansal yapısını düzeltmek..Bunu yaptığımız zaman, zaten Türkiye yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke olur. İşçimize iş imkanı yaratırsak bu iş olur. Çünkü onlar, kapılarını açtıklarında bütün işçilerimiz oraya gidecek diye düşünüyorlar, o taraftan bize işçi gelmeye başladı. Kaçak işçi sorunu Türkiye'de yaşanıyor bu potansiyelimizi gösteriyor.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı