Önal: "Sermayenin rengi yok"

Hürriyet Haber
31 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mayıs 2000 - 00:01

Devlet Bakanı Recep Önal, sermayenin rengi olmadığını belirterek ÖFK'ların hem fon girişi sağladığını hem de atıl kapasiteyi ekonomiye kazandırdığına dikkat çekti.

Türkiye'de ilk olarak 1985 yılında kurulan Özel Finans Kurumları kendilerine tanınan farklı bir statü ile hizmet veriyorlardı. Günümüze kadar ÖFK'ların sayısı 6'ya çıkarken Türkiye'ye yayılmış bulunan şube sayıları da 121'e ulaştı. Özellikle "Yeşil Sermaye" ile bütünleştirilen ÖFK, 1999 yılının sonunda aktif toplamlarını 3 milyar dolara çıkardılar. Sistem içindeki payları artan ÖFK'lara hükümetin yaptığı düzenlemeler ile banka statüsü kazandırılmaya çalışılıyor.

Albaraka Türk tarafından düzenlenen bir konferansta konuşan Devlet Bakanı Recep Önal, sermayenin rengi olmadığını ve ÖFK'ların hukuk sistemi içinde disipline edildiğinin altını çizdi. Önal, yeni getirilen düzenlemeler ile bankacılık kanuna adapte edilen ÖFK'ların 2 yıl içinde kendilerini yenilemedikleri takdirde tasfiye edileceklerine de dikkat çekti. ÖFK'ların Türkiye'ye fon girişini sağladığını belirten Önal, atıl tasarrufların ekonomiye kazandırılması konusunda katkıları olduğuna değindi.

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Adnan Büyükdeniz ise ÖFK'ları bankacılık sistemini tamamlayıcı bir kurum olarak gördüklerini vurguladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı