Önal: Demirel Egebank'a dolaylı sahip oldu

Hürriyet Haber
16 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2000 - 00:01

Devlet Bakanı Recep Önal, Demirel grubunun Demirbank hisselerine dolaylı yoldan sahip olarak izin yükümlülüğünden kurtulduğunu söyledi. Önal, Egebank'ın Demirel grubuna geçmeden önce de alması gereken tedbirler konusunda, defalarca uyarıldığını belirtti.

Önal, DYP Aksaray Milletvekili Murat Akın'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Yahya Murat Demirel'in, kanunun aradığı izin alma yükümlülüğünden kurtulmak amacıyla, banka hisselerine doğrudan sahip olma yerine, bankanın tüzel kişi ortaklarının hisselerini edinmek suretiyle dolaylı sahip olma yoluna gittiğini ifade etti.

Bakan Önal, bankanın Demirel grubu tarafından satın alınmasından sonra, Bankalar Yeminli Murakıplarınca 30 Haziran 1998 ve 23 Haziran 1999 tarihli mali bünye raporları düzenlendiğini, bu raporlarde yer alan tespitler ve alınması gerekli görülen tedbirler konusunda bankanın defalarca uyarıldığını kaydetti.

Bilindiği gibi Egebank, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nca bir süre önce Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmişti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı