"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Ona memleketinden bir kız bulmuşlar

Güzin Abla, senin gibi bir ablam olmasını çok isterdim. Ailede tek kız olmak bir yandan çok iyi, bir yandan da çok kötü.

Geçtiğimiz yıl birini çok ama çok sevdim, ama kendisi Doğulu bir ailenin oğlu. Allah herkese böyle evlat nasip etsin, öyle iyi bir genç ki!

Bir süre önce birini sevmiş; evlenmiş ama kısa bir zaman sonra ayrılmak için mahkemeye başvurmuş. Bir gün annesi beni tanımak istediğini ve oğlunun bazı gerçekleri benden sakladığını söyledi. Aslında sanırım oğluna kendi memleketinden bir kız bulmuş. Zaten ben hayatına girmeden o kızla birlikteydi. Bana her şeyi tek tek anlatmış, hiçbir şey saklamamıştı. Fakat ben hataları da olsa, onu çok seviyorum. Annesi benim bütün bunları bilmediğimi sanıyormuş. Benim varlığımı öğrenince de krizlere girmiş. Oysa ne beni, ne de ailemi tanır.

Erkek arkadaşımla dokuz aydır çıkıyorum, inan o da beni çok ama çok seviyor.

Annesinin yanında beni sevdiğini söylemekten çekinmedi. Evlatlıktan bile reddetseler, benimle evlenmek istediğini söyledi. Annesi ise akşamları telefonla konuşmamızı bile yasakladı. Oysa ikimize de bir şans vermeleri gerekmez mi? Ailem ise her zamanki gibi beni destekliyor.

Bu nasıl bir aile Güzin Abla! Babasını arayıp görüşsem kendimi küçük düşürmüş olur muyum? Bana akıl verip, bir ablalık yapar mısın?

RUMUZ: YASAK AŞKIM


Sevgili kızım; anladığım kadarıyla sevdiğin yumuşak başlı, sevecen, saygılı bir genç. Seni seviyor olmalı, ama sanırım biraz da kişiliğini ezdirmiş. Ailesine karşı gelemeyen, onların etkisinde kalmış biri.

Daha önce ne olmuşsa olmuş, evliliği çok kısa sürmüş. Şimdi aile ona kendi seçtikleri birini zorla kabul ettirmek istiyor.

Sana ablalık yapmasına yapmak isterim tabii, ama asıl o aileye birileri ablalık yapmalı. Yani artık oğullarını rahat bırakmalarını, kendi kararlarını kendisinin vermesi gerektiğini onlara söylemeli.

Senin babasıyla görüşmen bence hiç yakışık almaz. Bu zihniyetteki bir adamın seninle medeni bir şekilde konuşabileceğini mi düşünüyorsun? Seni kadın olduğun için küçümseyecektir, eminim. Asıl sevdiğin gencin tüm cesaretini toplayıp, ailesiyle ciddi bir şekilde konuşması gerektiğini düşünüyorum. Aile büyüğü olarak güvendiği, inandığı biri varsa onu da yanına almalı hatta. Seni gerçekten istiyorsa, bırak mücadele etsin. Ama bunu yapması gereken sen değilsin.

Çıkarsız bir sevgili arıyorum

En az 10 yıldır yazılarını okuyorum; bazıları bana garip geliyordu, bazıları ise yürek parçalayıcı. Sorunum sorun sayılır mı bilmiyorum, ama eminim bana da yer verirsin. Ben 1978 Ankara doğumluyum. Şu an Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde Arkeoloji Bölümü’nde yüksek lisans yapmaktayım. Bugüne kadar yaşadığım ilişkiler; işim, okulum ya da ailemin maddi gücünden dolayı hep basit ilişkiler oldu. Sadece yüreğime, düşlerime ve umutlarıma değer verip paylaşabilecek; hani deniz kenarında yan yana oturup, sarılmadan dokunmadan o maviliği izleyecek bir paylaşım arıyorum. Gerçi bir yazınızda böyle sorumluklar alıp, arada kalmak istemediğinizi yazmıştınız. Ama bunu bir sorumluluk olarak görmemelisiniz. İnsanların size güven duyduğunu biliyorum, üstelik köşenizi okuyan insanların daha çıkarsız olduğuna da inanıyorum. Eğer mektubumu yayınlarsanız, belki de aradığım o çıkarsız insanı bulurum; yayınlamazsanız da canınız sağ olsun. Yine de yayınlanıncaya kadar her gün yazacağım size.

Bazen yaşam kendi döngüsünde o kadar çok şeyi yok ediyor ki, sadece rüzgarın peşinden gidecek bir umuda bel bağlıyorsun.

RUMUZ: TOPRAKe-mail:toprakkkkk@hotmail.com


Sevgili oğlum; okurlarım arasında elbette senin beklediğin gibi çıkarsız, yalansız, gerçek duygulara önem veren birileri çıkabilir. Ama yine de şunu söylemeliyim; karşındakine ne kadar değer verirsen, sana da o kadar değer verirler.

Onu deli gibi seviyorum

Ben de birçok genç kız gibi aşk sorunu yaşıyorum. Bir genci seviyorum ve aşkımın karşılıklı mı, karşılıksız mı olduğunu bile bilmiyorum. O uzaktan akrabam, ama benimle aşırı bir şekilde ilgileniyor. Birlikte çok hoş sohbetler edebiliyoruz. Bazen de sanki cilve yapar gibi münakaşa ettiğimiz oluyor.

Ama bana açılmıyor; başkalarının dediğine göre, boş yere umutlanıyormuşum.

Nasıl ilgisini çekeyim? Sürekli üstü kapalı iltifatlar ediyorum. Benim için bir insanın dış değil, iç güzelliğinin önemli olduğunu söylemiştim. Üstüne düşmek istemiyorum, ama ona soğuk davransam ertesi gün göremiyorum. Seviyorsa, benim sevmediğimi sanıp umudunu keser diye de korkuyorum. Bir yandan da, ya sevmiyorsa diye endişeleniyorum. Bence ona karşı hissettiklerimi biliyor. Onu deli gibi sevdiğimi çocuk bile olsa anlar.

RUMUZ: GİZEMLİ AŞK ACISI


Öncelikle "Dış güzellik değil, iç güzellik önemli" sözün çok hatalı. Çünkü sizin yaşınızdaki erkekler de güzelliklerine çok önem verirler. Senin onu beğenmediğini, sadece arkadaşlığını sevdiğini düşünecektir. İkincisi de "Biraz soğuk davransam" diyorsun. Neden soğuk davranıyorsun ki? Madem seviyorsun, sevgini belli et! Ne var bunda? Sanırım bir davranışın, diğer davranışını tutmuyor. O da henüz çok genç ve tecrübesiz olduğu için ne düşüneceğini bilemiyor. Dürüst ol, samimi ol, içten ve sevgiyle yaklaş ona. Doğal olman yeterli.
X