İZMİR HABERLERİ

On yıllık yemek hasreti bitti

AA / Halil Şahin
19.01.2015 - 10:54Son Güncelleme :

- Yüz binde bir görülen hastalığı nedeniyle yeme zorluğu çeken Fatoş Çiftçi, "Türkiye'de ilk kez uygulanan" endoskopik yöntemle hiçbir cerrahi girişim olmadan sağlığına kavuştu

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - Yüz bin kişide bir görülen akalazya hastalığı nedeniyle yutma zorluğu çeken Fatoş Çiftçi, "Türkiye'de ilk kez" İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanan endoskopik yöntemle hiçbir cerrahi girişim olmadan tedavi edildi.

Kamu Hastaneleri Birliği Güney Sekreterliğinden yapılan açıklamada, on yıldır yemek yeme zorluğu çeken 30 yaşındaki Çiftçi'nin 40'lı kilolara düştüğü belirtildi.

Ameliyatsız yöntemle endoskopik girişimle tedavi edilen Çiftçi, şunları ifade etti:

"Son zamanlarda hiç yemek yiyemez hale gelmiştim, ne yesem kusuyordum. Üç ay önce ameliyatsız endoskopik yöntemle tedavi oldum ve üç ayda yeniden yemek yemenin ve hayatın keyfine vardım, dokuz kilo aldım. Eşimle hiçbir zaman baş başa yemek yiyemiyorduk, çünkü ne yesem hemen istifra ediyordum. Şimdi istediğim kadar, istediğim şekilde yemek yiyebiliyorum."

Operasyonu gerçekleştiren Uzm. Dr. Fatih Aslan, "yüz bin kişide bir görülen akalazya hastalığı nedeniyle yutma zorluğu çeken hastaların, Türkiye'de ilk kez İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanan endoskopik yöntemle hiçbir cerrahi girişim olmadan sağlıklarına kavuştuğunu" kaydetti.

Japonların geliştirdiği tekniği Türkiye'de 15 hastada uyguladıklarını aktaran Aslan, hastaların hayat kalitesi açısından hiçbir sıkıntı yaşamadan normal yaşantılarına devam ettiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden On yıllık yemek hasreti bitti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 10 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça On yıllık yemek hasreti bitti haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı