Gündem Haberleri

  On dört günlük ölü bebek üzerinden miras kavgası

  Mutlu KOSER
  01.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mürvet Öner, 17 Ağustos Depremi’nde iki kızını ve üç torununu kaybetti. Damadı İlhan Şingar ise eşini ve iki çocuğunu. Ama kalan miras kayınvalide ile damadı birbirine düşürdü.

  Damat Şingar, mirasın tek sahibi olabilmek için 14 günlük bebeğinin enkaz altında bir gün yaşadıktan sonra öldüğünü ispat amacıyla mahkemeye başvurdu.

  MARMARA Depremi’nde çöken Yalova’daki Sema Sitesi’nde yaralı kurtulan Mürvet Öner, iki kızı ve üç torununu kaybetti. Damadı İlhan Şingar, mirasın tamamında hak iddia ederek veraset ilamı çıkardı. Mürvet Öner, verasetin iptali davası açınca İlhan Şingar, kanuna göre tek mirasçı olabilmek için 14 günlük kızı Zeynep’in, enkaz altında bir gün yaşadıktan sonra öldüğünü ileri sürerek bunun tespitini istedi. İlhan Şingar da depremden yedi yıl sonra, Şişli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, eşi Esra ve oğlu Onur’un 17 Ağustos 1999 tarihinde, bebekleri Zeynep’in ise depremden bir gün sonra öldüğünü iddia etti. Enkaz altında kalan Zeynep’in aralıklı olarak 35-36 saat ağlama seslerinin geldiğini söyleyen İlhan Şingar, "Kayınvalidem Mürvet Öner, bu olayı yaşadı. Kurtulursa kızından yadigár kalacağını söylediği Zeynep’e kendisinin bakmak istediğini söyledi" dedi. İlhan Şingar, kayınvalidesi ve Nüfus Müdürlüğü’ne açtığı davanın dilekçesinde, resmi kayıtlarda 17 Ağustos olan Zeynep’in ölüm tarihinin 18 Ağustos olarak düzeltilmesini talep etti. 17 Ağustos’ta, yedi aylık hamile olan 36 yaşındaki kızı Muazzez Akmansoy ile oğlu Burak Akmansoy’u, 41 yaşındaki kızı Esra Şingar’la çocukları Onur ve Zeynep’i kaybeden Mürvet Öner ise "Damadım, torunum Zeynep’i annesinden bir gün sonra öldü göstermek istiyor. Böylece Esra’nın mirası Zeynep’e, Zeynep’in mirası da sadece babasına geçecek. Keşke deprem gecesi ben de yavrularımla ölseydim de bunları yaşamasaydım" diyor.

  Miras Kanunu ne diyor?

  17 Ağustos 1999 yılını kapsayan eski Medeni Kanu’nun 444. maddesine göre, sağ kalan eş, miras bırakanın çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri, miras bırakanın ana, baba veya bunların çocukları ile birlikte mirasçı olursa mirasın yarısı, miras bırakanın büyük baba veya büyükanaları ile birlikte mirasçı olursa mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tümüne sahip olur.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı