Gündem Haberleri

  Ombudsmanlık son sürat

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Kurulu Ankara'da 3 saat süren toplantısında Ombudsmanlık konusunu ele aldı. Hazırlanan kanun tasarısına Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk başkanlığında 5 bakan son şeklini verecek.

  Bakanlar Kurulu’nun toplantısı 3 saat sürdü. Başbakanlık Merkez Binası’nda yapılan toplantının ardından bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, toplantıda ilk olarak Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün Kamu Denetçiliği Kanun Tasarısı ile ilgili Bakanlar Kurulu’na bilgi sunduğunu bildirdi.

  KAMU DENETÇİLİĞİ İÇİN KOMİSYON

  Bakanlar Kurulu, Kamu Denetçiliği Kanun Tasarısı’na son şeklini vermek için 5 bakandan oluşan bir komisyon kurulmasına karar verdi. Toplantıda 7. ve 8. 5 yıllık kalkınma planlarında öngürülen ve 57. hükümetin programında da yer alan kamu denetçiliği kurumunun kurulabilmesi için hem Anayasa değişikliği yapılması hem de bu kurumun işlerliğini sağlayacak kuralların ve özel personelin belirlenmesi için bir yasanın TBMM’den geçirilmesi görüşüldü. Avrupa Birliği’ne uyum bakımından da çok önemli bir aşama olarak görülen gelişmenin yeniden gözden geçirilmesi için 5 bakandan oluşan bir komisyon oluşturulacak

  Adalet Bakanı Türk’ün başkanlık yapacağı komisyonda Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Devlet Bakanı Faruk Bal, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu Maliye Bakanı Sümer Oral bulunacak. Bakan Türk’ün başkanlığında çalışma yapacak olan komisyonun hazırlayacağı tasarıya son şekli verilerek TBMM’ye sunulacak.

  TEKEL TASLAĞIGÖZDEN GEÇİRİLECEK

  Toplantıda, ayrıca Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen’in, Tekel Genel Müdürlüğü’nün yeniden yapılandırılması ve özelleştirilmeye hazırlanmasına ilişkin kanun taslağı hakkında bilgi sunduğunu kaydeden Gürel, bu yasa taslağının Bakanlar Kurulu tarafından ele alındıktan sonra, bugün TBMM’ye sunulmasının kararlaştırıldığı belirtti.

  NEVŞEHİR'DEKİ KANSER VAKALARI

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un da, Nevşehir’deki Tuzköy ve Karain’deki kanser olaylarının çevresel etkilerinin önemiyle ilgili bilgi sunduğunu söyleyen Şükrü Sina Gürel, toplantıda bu iki köyün sağlıklı çevreye kavuşturulması için gerekli önlemlerin alınması ve ödeneğin tahsisinin kararlaştırıldığını bildirdi.

  İŞ GÜVENCESİ YASA TASARISI

  Devlet Bakanı Gürel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın, iki yasa tasarısı ile ilgili olarak kurula bilgi verdiğini anlattı.

  Bunlardan birincisinin iş güvencesi yasa tasarısı olduğunu, bu tasarının iş mevzuatına önemli yenilikler getirdiğini ifade eden Gürel, tasarıya ilişkin şunları söyledi:

  "Bundan sonra artık feshin haklı nedenlere dayandığının ispatı yükümlülüğünün işverene düşecek olması, yani işveren iş akdinin feshinin haklı nedenlere dayandığını ispat etme yükümlülüğü altında girecek. İkincisi yine bu yasa, yasalaştığı zaman işçinin sendikaya üye olması dolayısıyla ve sadece bu nedenle işten çıkarılmasını engelleyici hükümler böylece mevzuatımıza girmiş olacak. Üçüncüsü de, haksız nedenle işten çıkarılan işçinin işe iadesi bu yasayla düzenlenmiş olacak."

  KAMU DENETÇİLİĞİ İÇİN İSİM YOK

  Devlet Bakanı Gürel, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gürel, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanun Tasarısı Taslağı’nda başhakem olarak herhangi bir ismin gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruyu yanıtlarken, "Hayır, isim konusunda hiçbir görüşme olmadı. Sadece, kurumun düzenlenebilmesiyle ilgili görüşme yapıldı" dedi.

  Tasarı taslağıyla ilgili Anayasa’nın hangi maddelerinde değişiklik yapılacağı ve Ombudsman’da aranan özelliklerin neler olduğu yolundaki soru üzerine, Gürel şu yanıtı verdi:

  "Bu konularda elbette Adalet Bakanımız ayrıntılı bir açıklama yapacaktır. Zaten bu konudaki çalışma da, bakanlarımızdan oluşturulan bir komisyon tarafından son biçimine vardırılacaktır. Dolayısıyla, ben bu konuda birşey söylemeyeyim. Yalnız, Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak şunu belirteyim; bu kurumun Anayasa’da yer almasının bu kuruma daha çok ağırlık ve önem kazandıracağı konusunda Adalet Bakanlığı görüşü vardır. Sayın Bakan da, bu görüş doğrultusunda bir hazırlığı Bakanlar Kurulu’na sundu."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı