Gündem Haberleri

  ‘Ombudsman’ hükümeti böldü

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Kurulu'nda dün ombudsmanlık tartışıldı. Başbakan Ecevit, ‘‘Siyasi amaçlar için kullanılabilir’’ derken, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ‘‘Mutlaka çıkmalı’’ dedi. ANAP'lı Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ise yetki karmaşası yaşanabileceğine dikkat çekti.

  ADALET Bakanı Hikmet Sami Türk'ün Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) ile ilgili yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu'nda ilginç tartışmalara neden oldu. Başbakan Bülent Ecevit, ‘‘Yarın başörtüsü konusu buraya götürülürse, bu yanlış olmaz mı? Burası siyasi amaçlar için kullanılmaz mı?’’ yönündeki kaygısını dile getirdi. Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler de, ombudsmanlık kurumu ile idari mahkeme arasında yetki karmaşası yaşanabileceğini savundu. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise yasanın çıkmasından yana tavır koydu. Tüm eleştirileri dinleyen Türk, yasanın çıkmasını ‘göreve devamının varlık nedeni’ saydığını belirterek, istifa edebileceği imasında bulundu.

  Bakanlar Kurulu dün Başbakan Ecevit başkanlığında üç saat süren bir toplantı yaptı. Çalışma hayatı, Tekel'in yeniden yapılandırılması ve özelleştirilmesine ilişkin yasa tasarılarının ele alındığı toplantıda ağırlığı Adalet Bakanlığı'nın ombudsmanlık yasa tasarısı aldı. Türk'ün sunuşundan sonra ilk eleştiriyi Devlet Bakanı Keçeciler yaptı. Keçeciler ombudsmanlığın ortaya çıktığı İsveç'te idari yargı olmadığını ve kurumun idari yargının işlevini gördüğünü hatırlattıktan sonra şöyle konuştu:

  ‘‘Bizim yasalarımızda idari yargıya müraacat için belli bir süre var. Bu süre aşılırsa dava düşer. Ombudsmana gidenin idari yargıya gitme hakkı düşecek mi? İdari yargı ile ombudsman ilişkisini kurmaz, görevlerinin nerede başlayıp nerede bittiğini söylemezseniz, tatbikatta bir sürü arıza çıkar. Ombudsmanlık Marko Paşa'ya dönüşür. Ben ombudsmanlık kurumuna karşı değilim; ama teknik olarak bu ayrıntıların iyi düşünülmesi gerek.’’

  Başbakan Ecevit, ‘‘Yarın başörtüsü konusu buraya götürülmek istenirse bu yanlış olmaz mı? Burası siyasi amaçlar için kullanılmaz mı’’ sözleriyle kaygılarını dile getirdi.

  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, yasanın son derece uygun olduğunu belirterek çıkması gerektiğini savundu. Yılmaz, ‘‘Bu danışmanlık kurumudur. Falanca ilçenin, Zeugma gibi su altında kalması halinde o ilçenin vatandaşları gelip buraya başvururlar. Orası görüşünü belirler, hükümete bildirir. Ama oraya baraj yapılıp yapılmayacağını yine de hükümet karar verir. İster uyar ister uymaz’’ diye konuştu.

  Toplantıda Devlet Bakanı Faruk Bal ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da çekincelerini dile getirdi. Bal, ombudsmana devlet, aile, meslek ve ticari konularda bilgi sınırlaması getirilmesini isterken, Bostancıoğlu, yetki karmaşası yaşanabileceği endişelerine destek verdi.

  Türk'ten istifa iması

  BAKANLAR Kurulu'nda ombudsmanlık konusundaki tüm eleştirileri dinleyen Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk çalışmasını savunurken, ‘‘Bu yasanın çıkması, göreve devam etmemin varlık nedeni’’ diyerek istifa imasında bulundu. Bir bakan Türk'ün sözlerini, ‘‘Bana gelen duyuma göre Meclis Başkanlığı'na aday olma niyetinde’’ diye değerlendirdi. Tasarının yeniden gözden geçirilmesi için Türk'ün başkanlığında Devlet bakanları Rüştü Kazım Yücelen, Faruk Bal, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve Maliye Bakanı Sümer Oral'dan kurulu komisyon oluşturuldu. Komisyon bugün toplanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı