Gündem Haberleri

  Ombudsman çatışması

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HÜKÜMETİN DSP kanadındaki iki güçlü bakan arasında ‘‘Ombudsman’’ konusunda görüş ayrılığı çıktı. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Hürriyet'e yaptığı özel açıklamada, devlette yeterince teftiş ve denetleme kurumu bulunduğunu belirterek, Ombudsman'ın öncelikli bir konu olmadığını söyledi. Ombudsman yasa tasarısı hazırlamak için oluşturulan komisyonun da üyesi olan Bostancıoğlu, DSP'li Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün bu konuda ‘‘boşuna alınganlık gösterdiğini’’ söyledi.

  Bostancıoğlu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  İdarenin her türlü eylem ve işlemi yargı denetimine tabidir. Her bakanlıkta teftiş kurulları vardır. Her müstakil genel müdürlüğün denetleme kuralları, teftiş kurulları var.

  Yurttaşlarımız kendileriyle ilgili konularda yargıya başvurup idari kararın iptalini isteyerek, idareden talepte bulunurlar. İdare, yargı kararına uymak zorundadır. Hal böyleyken Ombudsman hangi konulara bakacaktır?

  Ombudsman, kesinleşmiş yargı kararı olan konulara bakamayacak. Eline gelen bir konuyu incelerken yargıya gidilirse, işten elini çekecek. Kendisine intikal eden bunların dışındaki konular hakkında tavsiyelerde bulunan bir rapor yazacak ve yıl sonunda da Baş Ombudsman, yıllık raporunu yazarak Meclis Başkanlığı'na verecek. Bu rapor kamuoyuna da açıklanacak. Bu rapor yurttaşın şikayeti ve bununla ilgili tavsiye niletiğindedir. İdare, yargı kararları gibi buna uymak zorunda değildir.

  Ombudsman raporlarının yaptırım gücü yok. Hal böyle olunca yurttaş yargıya gitmek varken hangi konularda Ombudsmana gidecektir?

  Halkın hayal kırıklığına uğramaması için ombudsman kurumunu halka çok iyi anlatılması gerekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı