Dünya Haberleri

  ‘Ölüp de dirilmek’ stresin sonucuymuş

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Öldüm de dirildim’ diyen insanlara genellikle deli gözüyle bakılır. Ancak, son araştırmalar, bu insanların aşırı stres ve acıya çok sağlıklı tepki veren, tamamen normal insanlar olduğunu gösteriyor. Yani ‘öbür dünyaya gidip gelmek’ stresten kurtulmanın bir yoluymuş.

  BİR kaza veya kriz sonucu ölen ve yeniden hayata dönen insanların çoğu aynı şeyi anlatır: ‘Ruhumun vücudumdan ayrıldığını hissettim. Kendime sanki yukarıdan bakıyordum. Tünel gibi bir yerden geçtim. Sonra yanımda bana güven veren (Tanrı veya daha önce ölmüş bir yakın olduğu düşünülen) bir varlık hissettim. Bulutlarda gibiydim, kendimi çok iyi hissediyordum ki, uyandım!’

  Aynı şekilde, büyük bir fizik veya duygusal şok sonucu ‘ölüp de dirilen’ insanlar da vardır. Bu insanlar da size, ciddi ciddi, ölüp yeniden dirildiklerini anlatırlar. Tıbbın izah edemediği bu durumlara genellikle ‘delilik’ denilip geçilir.

  Halbuki bu insanlar, psikiyatrların ‘dissociation’ (ayrılma) dediği bir olay yaşayan tamamen normal insanlarmış.

  ACIDAN KAÇMAK İÇİN

  The Lancet dergisinde yer alan bir makaleye göre, Virginia Üniversitesi'nden araştırmacı Bruce Greyson ‘ölüp de dirilmek’ veya ‘öbür dünyaya gidip gelmek’ şeklinde yorumlanan bu hadisenin aslında ‘aşırı stresin normal sonucu’ olduğunu öne sürdü. Benzer 134 vakayı inceleyen Amerikalı psikiyatra göre bu insanlar kesinlikle deli veya yalancı değil. Yoğun stres veya büyük bir acı sonucu ‘ayrılma’ veya ‘ayırma’ denilen hadiyseyi yaşayan insanlar. Yani, basit bir tanımla, geçici bir süre için ‘dünyadan ve gerçeklerden tamamen kopan’ insanlar. Yaşadıkları çarpıcı hadiseyi başka türlü izah edemedikleri için, kendileri de öldüklerine inanıyorlar.

  Ayırma olayının en basit şeklinin bir örneği, bir insanla konuşurken veya çok dikkatle bir film seyrederken, arkadan gelen bir kişiyi hissetmemek. Ayırma olayının en ileri şekli ise, bir yakının ölümü veya bir trafik kazasından sonra, hafızasını kaybeden veya çok-kişilikli hale gelen insanlar.

  Yani insan beyni, büyük bir acıdan kurtulmak için, böyle ‘küçük bir hileye’ başvuruyormuş.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı