Gündem Haberleri

Ölümüne takip

Hürriyet Haber
02.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

NATO Libya’da bir hafta içinde ikinci kez Muammer Kaddafi’yi hedef aldı. Eşi Safiye ve arkadaşlarıyla oğlu Seyfül Arab’ın villasına giden Kaddafi, 3 füzenin yerle bir ettiği evden sağ çıktı. Saldırıda, bir başka odada langırt oynayan Kaddafi’nin oğlu ve 3 torunu öldü.

NATO HAREKATINDA KADDAFİ'NİN OĞLU ÖLDÜ/Foto Galeri         

LİBYA lideri AIbay Muammer Kaddafi’yi adım adım takip eden ve geçen hafta konuklarını misafir ettiği evini bombalayan NATO, bu defa ‘kesin bir istihbaratın’ ardından saldırdı. NATO uçakları, Kaddafi’nin önceki akşam yemeğe gittiği küçük oğlunun villasını, nokta hedeflerinde kullanılan 3 akıllı füze ile vurdu. Saldırıda, kuzenleri ile başka bir odada langırt oynayan Kaddafi’nin oğlu Seyfül Arab ve 3 torunu feci şekilde can verirken, Kaddafi ve eşi Safiye yan odadan sağ çıktı. NATO, İngiltere ve ABD, “Kaddafi’yi hedef almadık askeri tesisleri vurduk” diye suikast iddialarını yalanladı.

9 canlı Kaddafi

NATO operasyonları başladığı günden bu yana ‘suikast’ korkusuyla sürekli yer değiştiren Kaddafi dünkü saldırıdan da yara almadan kurtuldu. NATO saldırısı, 1986’da Berlin’de Amerikan askerlerinin gittiği bir diskoyu bombaladığı iddiasıyla dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’ın bombalattığı Kaddafi’nin karargahının bulunduğu Bab-ül Aziziye mahallesinde yaşandı. Aynı mahallede komuta merkezi, askeri üssü, sarayı ve çadırı bulunan Kaddafi, yanına eşi, arkadaşları ve korumalarını alarak Şubat ayında Almanya’dan dönen oğlu 29 yaşındaki Seyfül Arab’ın Gargur semtindeki tek katlı villasına yemeğe gitti. Önceki akşam saat 21.00’de Kaddafi eşi Safiye ve dostlarıyla masada sohbet ederken, diğer odada 7 oğlundan 6’ncısı Seyfülarab, yemek sonrası 3 kuzeni ile langırt oynuyordu. Peşpeşe inen 3 füze binayı yerle bir ederken, Kaddafi ve eşinin bulunduğu oda şans eseri büyük hasar almadı.

Çocuklar 12’den küçük

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim yaptığı açıklamada, “Seyfül Arab Kaddafi’nin evine saldırı düzenlendi. Libya lideri ve eşi iyi durumda. Bu doğrudan bir ülkenin liderini öldürmek için yapılan bir operasyon. Uluslararası yasalara aykırı. Hiçbir ahlak ve ilkeye sığmaz. Şu anda orman kanunuyla karşı karşıyayız. Libya’da olanların sivilleri korumakla hiçbir ilgisi olmadığı ortada” dedi. İbrahim saldırıda hayatını kaybeden 3 çocuğun Seyfül Arab’ın kız ve erkek yeğenleri olduğunu ve yaşlarının 12’den küçük olduğunu belirtirken ailenin mahremiyetini korumak için isimlerini açıklamadı.

İstihbarat almışlar

Libyalı sözcü, “Görünen o ki istihbarat sızdırılmış. Bildikleri birşey vardı. Ama hedef çok, çok açık. Ama orası normal bir mahalle. Orada normal Libyalılar yaşıyor” diye sözlerini sürdürdü.
Libyalı yetkililer, yabancı gazetecileri kentin varlıklı kesimlerinin bulunduğu yerde olan ve NATO saldırısına hedef olan eve götürerek bilgi verdi. 3 füze tarafından vurulan evin çatısının yer yer çöktüğü, duvarların bazı bölümlerinin parçalandığı ve ağır hasara uğradığı görüldü.

NATO Kaddafi’ye attı oğlu ve torunlarını vurdu

Almanya’dan kovuldu Libya’da vuruldu

Libya liderinin 1’i kız 8 çocuğundan 6’ıncısı olan Seyfül Arab Almanya’da uzun yıllar eğitim gördükten sonra Bavyera Eyaleti’nde geçen Şubat “istenmeyen adam” ilan edildiği için ülkesine dönmüştü. Kaddafi’nin olaylı yaşamları nedeniyle sık sık kamuoyu önünde görünen çocukları arasında en az dikkat çekeni oydu. Almanya’da aşırı hız, yasadışı silah bulundurma ve fiziksel saldırı olaylarına karışsa da bu zamana kadar gündeme hiç gelmemişti. Seyfül Arab savaş başladığından bu yana hiçbir gösteride
yer almamıştı.

NATO’dan jet yalanlama

Saldırı kişisel değil

NORMAL prosedür gereği saldırılardan sonra hemen açıklama yapmayan NATO bu kez bir saat içinde yaptığı duyuruda bombardımanın “kişisel olmadığını” bildirdi.
NATO yetkilileri, “Bu gece (önceki gece) yapılan hava saldırılarında hedefin askeri noktalar olduğu, kişilerin hedef alınmadığı” yönünde bir açıklama yaptı. Bölgedeki operasyonlardan sorumlu NATO yetkilisi Korgeneral Charles Bouchard, “mevcut çatışmanın sonucu meydana gelen tüm can kayıplarını, özellikle de sivillerin ölümünü üzüntüyle karşıladığını” söyledi.
ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile İngiltere Başbakanı David Cameron da NATO’nun belirli kişileri hedef almadığını belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı