"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ölümü çocuğa nasıl anlatsak?

Güzin Abla

Dedemizi kaybettik

SEVGİLİ Güzin Abla, size abla demek zor geliyor çünkü sanırım yaşım size yakın olmalı. Ben de torun sahibi bir kadınım. Ne yazık ki, eşimi bir süre önce ani şekilde kaybettik. Bütün aile acılara büründü. Ama bizi asıl yıkan, torunumun durumu oldu. Kızımla aynı apartmanda, iki ayrı dairede oturuyoruz. Torunum hemen hemen elimizde büyüdü. Dört yaşında, annesi çalıştığı için hep bizdeydi. Dedesine çok bağlıydı. Onu hepimizden çok severdi. Şimdi dedesinin yokluğuna gösterdiği tepki bizi acıya boğuyor. Bir türlü dedesinin öldüğünü söyleyemiyoruz. Bir şeyler olduğunun farkında. Sık sık ağlıyor, dedesini soruyor. Bizi yalancılıkla suçluyor. Bu yaştaki çocuğa ölümü nasıl anlatacağız, bilmiyoruz.

SEVGİLİ Orta yaşlı Hanımefendi, Allah sabır versin. Acınızı acıyla unutturmasın. Şimdi torununuzun durumu sizi elbette üzüyor. Ama unutmayın ki çocuklar sandığımızdan çok daha zekidirler. İçgüdüleriyle herşeyin farkına varırlar. Zaten burada da küçüğün sizi suçladığı ortada. Herşeyi anladığını söylemek istemiş size. Bana kalırsa bu işi böyle uzatacağınıza, tüm cesaretinizi toplayıp ona dedesinin aranızdan ayrıldığını, bir daha dönmeyeceğini ama çok daha iyi bir yerde mutlu olduğunu, oraya gitmek zorunda olduğunu, günün birinde herkesin oraya gideceğini anlatmalısınız. Şimdilik ’’ölüm’’ sözcüğünü ağzınıza almasanız iyi olur, çünkü onun ölüm kavramını algılaması için henüz çok erken. Boş yere korkutmayın. Ama dedesinin artık gelmeyeceğini de bilmeli. Onu küçük bulduğunuzu, bazı şeyleri sakladığınızı, kandırdığınızı hissederse size ve hayata güveni kalmaz. Gerçeği öğrenince bir süre üzülür, ağlar, huzursuzluk eder ama sonunda alışır. En azından gerçeği bildiği için rahatlar. Yanında dedesinden söz etmekten de kaçınmayın. Ama onun yanında ağlamamaya özen gösterin. Acınızı belli etmeyin, yeter.

X