Kitap Sanat Haberleri

KİTAP SANAT

  Ölümsüzlüğün boncukları

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ DHA
  16 Temmuz 2017 - 21:05Son Güncelleme : 16 Temmuz 2017 - 21:05

  ILISU Barajı göl alanında kalan Mardin'in bilinen en eski yerleşimi Dargeçit ilçesindeki 'Boncuklu Tarla'da Mardin Müze Müdürlüğü tarafından arkeolojik kazı çalışmalarına hafta içerisinde başlandı.

  Günümüzden 10 bin yıl önceki Kuzey Mezopotamya’da yaşayanların kültürler, sosyal yaşamları ve ölü gömme geleneklerine ilişkin önemli bilgi ve verilere ulaşıldı. Seramiksiz Neolitik Dönem'i yansıtan MÖ 10 bin - 7 bin yılları arasındaki dönemde temelleri moloz taşlarla örülmüş duvar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan konutlar açığa çıkarıldı. Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, Neolitik Çağ'ın insanlık tarihinde, Anadolu'da birkaç noktada saptanan besin üretimi yanında ilk yerleşik toplumların kurulması ile başlayan dönemi yansıttığını söyledi.

  YENİDEN DOĞUŞ İNANCI

  Belirli bir düzene göre inşa edilen yapı, taş ya da kemik alet ve silahları, süs eşyaları ile ilk yerleşik köy örneklerini yansıtan Mardin'deki Boncuklu Tarla Neolitik yerleşim yerinde ölülerin, ev tabanlarının altına, dizleri karın bölgesine çekik ana rahmindeki biçimde yeniden doğuş inancı ile gömüldüğü belirlendi. Bunun yanı sıra mezarların içerisinde çok sayıda boncuktan oluşan takı ve yontma taş aletler bulundu. Nihat Erdoğan şöyle dedi: "Bu dönemden bu yana insanlar inanç, bereket, büyü, totem, muska ve uğur getirmesi için takıları süslenme ihtiyacı için binlerce yıldır kullanıyor. Kimi zaman kötülükten, hastalıklardan koruyucu gücüne inanılan kimi zaman şans uğur getirmesi için kullanılan takılardan Boncuklu Tarla’da açığa çıkarılan üçgen formlu kolye uçları günümüzde hâlâ kullanılan muskaların formlarının ve kullanılış amacının 10 bin yıldır değişmediğini gösteriyor."
  Mardin Müze Müdürü Erdoğan, Neolotik süreçte günümüz uygarlıklarının temelinin atıldığını, sosyoekonomik yapılanmanın oluştuğunu, hâkim toplumsal sınıflar oluşmaya başladığını, insan yaşamında büyük ve köklü değişiklikler meydana geldiğini ekledi.

  Mardin Müzesi’nde sergileniyor

  Daha önce Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ekibinin çalışma yaptığı bölgede kazı çalışmaları ekim sonuna kadar devam edecek. Kazı çalışmalarında açığa çıkarılan eserler Mardin Müzesi’nde sergileniyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı