Dünya Haberleri

  Olumlu ve yapıcı bir yanıt verdik

  Hürriyet Haber
  23.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran yönetimi, BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın, nükleer programına ilişkin sunduğu öneri paketine resmi yanıtını bu ülke temsilcilerine iletti. BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın uranyum zenginleştirmeyi durdurması talebine net bir yanıt vermeyen Tahran yönetimi, "ciddi müzakereye" hazır olduğunu bildirdi.

  İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki başmüzakereci Ali Laricani, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin, Almanya ve İsviçre’nin Tahran büyükelçileriyle, kendilerine sunulan öneri paketine yanıt vermek için yaptığı görüşmede, verdikleri sözde durduklarını ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın açıkladığı tarihte öneriyi yanıtladıklarını belirtti.

  Bütün olumsuz girişimlere rağmen, öneriye "olumlu, yapıcı ve mantıklı bir yanıt" verdiklerini ifade eden Laricani, Avrupa ülkelerinden müzakere masasına dönmelerini istedi ve yapılacak görüşmelerde, nükleer program, uzun vadeli ekonomik ve teknik işbirliği ile bölgedeki güvenlik işbirliği konularında iki tarafı da memnun edecek bir sonuca varılmasını umduklarını kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı