Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ölümlü paraşüt kazasında kimse tutuklanmadı

  Erdem ÖZCAN- Hilmi DUYAR/ERDEK (Balıkesir), (DHA)
  30.08.2006 - 15:58 | Son Güncelleme: 30.08.2006 - 15:58

  Balıkesir’in Erdek ilçesinde sürat motoruna bağlı deniz paraşütü ile havalandıktan sonra, fırtına yüzünden motora bağlı halatların kopması sonucu denize düşen ve daha sonra sürüklenerek yaşamını yitiren Faruk Eliçetin’in (46) ölümüyle ilgili soruşturmaya başlandı. Savcılık, sürat motorlarını kullanan ve işleten 4 kişiyi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

  Bursa’nın Yıldırım İlçesi’ne bağlı İsabey Mahallesi İntika Sokak’ta oturan ve mobilyacılık yapan Faruk Eliçetin, eşi Meral (42) ve kızı Gülşah Eliçetin (17) ile bir haftalık tatil için geçen pazar günü Balıkesir’in Erdek ilçesine gitti. Önceki gün sahile gelen Faruk Eliçetin, kiralanan sürat motoruna bağlı deniz paraşütüyle havalandı. Son görüntüleri hız motoruna binen kızı Gülşah tarafından cep telefonu ile çekilen Faruk Eliçetin, rüzgar nedeniyle halatın kopması sonucu denize düşerek, paraşütün şişmesi sonucu sürüklendi. Önce sahildeki şemsiyelere, ardından bir otelin bahçesinde bulunan aydınlatma direğine çarpan Eliçetin, duvara çarparak durabildi. Olaydan sonra kaldırıldığı Erdek Devlet Hastanesi’nde, mesai saati bittiği için röntgen teknisyeni bulunmaması nedeniyle Bandırma’ya sevk edilen Eliçetin, acil serviste doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

  MOTORU KULLANAN VE İŞLETENLER SERBEST

  Olaydan sonra soruşturma başlatan Erdek Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla deniz motorunu kullanan İsmail Gagit ve işletmeci olduğu öne sürülen Mesut Kaya, Korkut Aydın ve Bülent Medi gözaltına alındı. ‘Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek’ suçundan nöbetçi mahkemeye sevk edilen zanlılar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Erdek’in AKP'li Belediye Başkanı mimar Hüseyin Sarı, “Bu tür işletmelerin denetimini biz yapmıyoruz. Deniz ulaşımını Liman Başkanlığı, deniz sporlarıyla ilgili kontrolleri ise Turizm Müdürlüğü yapıyor” dedi.

  TURİZM MÜDÜRÜ DHA'DAN ÖĞRENDİ

  Kazayı kendisini telefonla arayan DHA muhabirinden öğrenen Balıkesir Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ise, “Deniz ve su sporlarının yapıldığı sahillere ruhsatı Kültür ve Turizm Bakanlığı veriyor. Bunlar seyahat acentelerine ve deniz kenarlarındaki turistik otellere veriliyor. Bunların dışında bu tür işletme kimse yapamaz. Erdek’te bir kişinin ölümüne neden olan kuruluşu araştırıp, ruhsatlarının bulunup bulunmadığını inceleyeceğim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı