ANKARA HABERLERİ

Ölümlerin önüne geçilebilir

Oğuz DEMİR
06.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Sözcüsü İbrahim Uyar, üst geçitlerin kullanılamaması sonucuyla meydana gelen ölümlü kazaların artması üzerine, üst geçitlere sponsorluk sistemiyle asansör, yürüyen merdiven aksamlarının yapılabileceğini belirtti.

Oğuz DEMİR

BAŞKENT’in ana bulvarlarında yer alan üst geçitlerin yayalar tarafından kullanılmadığını, trafik akışının yoğun olduğu yollardan karşıya geçmeye çalışan yayaların hayatını kaybettiğini kaydeden Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Sözcüsü İbrahim Uyar üst geçitlere sponsorluk önerisinde bulundu. Uyar, trafik akışının yoğun olduğu yerlerdeki üst geçitlere firmaların isimlerinin verilebileceğini söyledi. Geçitlere sponsor olan firmaların yürüyen merdiven, asansörleri yaptırarak, buraları bakımsızlıktan kurtarabileceğini ifade eden Uyar, ayrıca geçitlerde güvenlik görevlileri çalıştırılarak, hasta ve yaşlı vatandaşlara yardımcı olunabileceğini, bu yolla ölümlerin önüne geçilebileceğini kaydetti. İbrahim Uyar, önerisi hakkında şunları söyledi:

Hasta ve yaşlılar düşünülmeli

“Son zamanlarda üst geçitlerde ölüm olayları artmaya başladı. Trafiğin yoğun akışı, üst geçitlerin hasta ve yaşlıların da düşünülerek yapılmaması, yürüyen merdiven ve asansörlerin bozuk olması sebebiyle vatandaşlarımız geçitlerden geçemiyor. Ölümlü kazaların önüne geçmek için üst geçitlerin bir an önce yürüyen merdiven, asansör ve güvenlik sisteminin yapılması gerekiyorr. Büyükşehir Belediyesi’nin bu işlemleri yapacak bütçesi varsa hemen harekete geçmelidir.

Bütçe yoksa sponsor bulun

Ölümlerin önüne geçilebilir

Eğer Büyükşehir’in bütçesi yoksa bu işlem sponsorlar ile de yapabilir. Yürüyen merdiven, asansör ve güvenlik görevlisi koymak şartıyla o üst geçide sponsorluk yapan firmanın adı verilebilir. Firmanın reklamlarının yayınlanacağı üst geçitler, Büyükşehir Belediyesi’nin denetimi altında sponsor firmaya tahsis edilebilir.

Güvenlikçi konulmalı

Geçitlerden güvenli bir şekilde geçiş için mutlaka güvenlik görevlisi de bulundurulmalı. Görevli, hem yolun altından geçmeye çalışan vatandaşları üst geçide yönlendirmiş olur, hem de asansör ve yürüyen merdiven arızalandığı zaman hemen sponsor firmaya haber verir. Ankara ve Türkiye’deki büyük firmalardan birkaç tanesiyle görüştüm. Konuya sıcak baktıklarını söylediler. Büyükşehir’in bu şekilde teklif getirdiği taktirde hemen anında sponsor firma olarak köprünün kendi adlarıyla anılması şartıyla gelebileceklerine inanıyorum.

İnsan hayatı parayla ölçülmez

Ankara’da 60 civarında üst geçit var. Özellikle ana bulvarlardaki yaya ulaşımının sıkıntılı olduğu yerlerde insanların üst geçitten geçmesi sağlanarak can kayıpları önlenir. Konya, Eskişehir, İstanbul ve Esenboğa yolu başta olmak üzere Kızılay ve Ulus gibi nüfus yoğunluğunun olduğu yerlerde yapılabilir. İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Bir kişinin hayatı trilyonlara değişilmez.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ölümlerin önüne geçilebilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ölümlerin önüne geçilebilir haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı