Ege Haberleri

EGE

  Ölüme böyle gidiyorlar

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  25.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  HER gün yüzlerce kaçak göçmen deniz yoluyla ve insanlık dışı şartlarda kaçmaya çalışırken ya hayatını kaybediyor ya da canını zor kurtarıyor. Kaçak göçmen facialarının en büyük sorumlusu ise insan kaçakçıları. İzmir Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Büro Amirliği verilerine göre, trafiğin en çok yaşandığı bölgelerin başında Ege geliyor. Ege’yi, İstanbul ve Mersin izliyor. Emniyet yetkilileri, göçmen kaçakçılarının hangi yöntem ve yollarla umuda yolculuğa çıkan çaresiz insanları Türkiye’ye sokup kıyı illerine getirdiklerini anlattı.

  Basmane üs oldu

  Yetkililer, ‘yolcu’ olarak tabir edilen yasa dışı göçmenlerin temin edilmesi ve kaçış öncesinde barındırılması işlerini yapan ve ‘yolcu başı’ olarak tabir edilen kişilerin ise İzmir Basmane’de bulunan oteller bölgesini üs olarak kullandıklarını aktardı. Emniyet yetkilileri ayrıca, terör örgütünün, göçmen kaçakçısı suç örgütleriyle işbirliği yaparak, çaresiz insanları aldattıklarını ve bu faaliyetlerden finans sağladığının da altını çizdi. Yetkililer, büyük rant sağlandığını söylerken, “Masum insanları aldatarak varını yoğunu ellerinden alan bu yasa dışı örgütlerin aldığı rakamlar kişi başı bin ile 5 bin Euro arasında değişiyor” bilgisini verdi.

  Türkiye hedef ülke oldu

  Komşu ülkelerde iç karışıklıklar, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar yaşanmasının Türkiye’yi yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılığında öncelikle transit, ardından hedef ülke konumuna getirdiğini kaydeden emniyet yetkilileri, göçmen kaçakçılarının hangi yöntem, yol ve rotayı izlediğini ise şöyle aktardı: “Kaçak göçmenler kontrolü zor arazi şartlarına sahip Doğu ve Güneydoğu sınırlarımızdan yaya olarak, sınır kapılarından sahte pasaportlarla veya araç içerisinde gizlenmek suretiyle giriş yapıyor. Ardından, kamyon ve Tır’larda saklanmak suretiyle veya şehirlerarası otobüslerle nüfusu yoğun olan veya çıkış güzergahında bulunan Güney ve Batı sınırlarımızdaki illerimize götürülüyor. Suriye sınırlarımızda bulunan Hatay, Mardin, Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinden giriş yapmış Suriyeliler; Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa’ya sığınmacı olarak yerleştirilmiş olup, Avrupa’ya gitmek amacıyla organizatörler tarafından İzmir, İstanbul ve Mersin’e götürülüyor. Buradan Ege kıyılarına getirilen göçmenler, bot ve benzeri deniz taşıtları ile Yunanistan (Kos, Samos, Simi, Midilli, Rodos, Sakız) ve İtalya’ya bağlı adalara ya da tur amaçlı kullanılan yatlarla turist görünümü verilerek direkt olarak Yunanistan ve İtalya’ya götürülüyor. Ancak birçoğunun hayali daha başlamadan denizde sonlanıyor.”

  Ölüme böyle gidiyorlar


  2014’TE PATLADI

  GÖÇMEN Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Büro Amirliği verilerine göre 2014’te göçmen kaçakçılığı olaylarında büyük artış oldu. En çok olayın yaşandığı İzmir’de bu yıl ilk 6 ayında 19 göçmen kaçakçılığına müdahale edildi, 237 yabancı uyruklu, 79 şüpheli yakalandı, 24’ü tutuklandı. 15 araç yakalanarak yasal işlem yapıldı, 272 can yeleği, 18 deniz motoru ve 2 bot ele geçirildi.


  Teknolojiyi de TAKiP EDiYORLAR

  GÜNÜMÜZ teknolojisini de yakından takip eden organize olmuş göçmen kaçakçılığı şebekelerinin faaliyetlerinde teknolojik imkanlardan da yararlanarak çeşitli yöntemler kullanıp yasa dışı geçişleri sağladığı bilgisi verilirken, bu yöntemlerden dikkat çekicilerinden bazıları şöyle: ? Sürat botları, küçük tekneler veya eski büyük gemilerle deniz yoluyla geçiş ? Yürüyerek, yüzerek veya araçlarla yasal olmayan sınır bölgelerinden geçiş ? Sahte pasaport, vize ve kimlikler kullanılarak hudut kapılarından geçiş ? TIR, kamyon gibi araçlarda ‘Zula’ tabir edilen bölümlerde gizlenerek karayoluyla geçiş

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı