YOZGAT HABERLERİ

Ölüm Sebepleri Arasında Kalp Damar Hastalıkları Birinci Sırada Yer Alıyor

IHA
28 Eylül 2015 - 15:38Son Güncelleme : 28 Eylül 2015 - 15:39

YOZGAT HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ M.AKİF KARAARSLAN, DÜNYADA ÖLÜP SEBEPLERİ ARASINDAN ENÇOK KALP DAMAR HASTALIKLARININ BULUNDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, dünyada ölüm sebepleri arasında en fazla kalp damar hastalıklarının yer aldığını söyledi.
Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edildiğini belirten Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan, “ Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Bu ölümlerin 7,4 milyonu kalp krizine, 6,7 milyonu inmeye bağlıdır. Beklenilenin aksine ölümlerin yüzde 80’i iyi gelir düzeyi olan ülkelerde değil, düşük ve orta gelir düzeyinde yer alan ülkelerde gerçekleşmiştir” dedi.
Kalp damar hastalıklarında kadınlarda risk düzeyinin erken yaşlarda daha düşük iken, yaşın ilerlemesi ile risk artmakta ve hastalıktan kadınlar ve erkeklerde eşit olarak etkilendiğini ifade eden Karaarslan, “Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir” diye konuştu.
Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan yağlarında yükselme, fazla kilo veya obezite görüldüğünü vurgulayan Karaarslan, “ Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, kalıtsal faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 30 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer istenmeyen durumların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi, sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için sağlıklı beslenilmelidir. Düzenli fiziksel aktivite yapalım, tütün ve tütün ürünleri kullanmayalım, alkol kullanmayalım, kardiyovasküler riskimizi öğreneli. Kilolu veya obez olup olmadığımızı, kan basıncımızı, Kan şekerimizi ve kan yağlarımızı öğrenelim ve hekim tavsiyelerine uyalım” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Ölüm Sebepleri Arasında Kalp Damar Hastalıkları Birinci Sırada Yer Alıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 15 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ölüm Sebepleri Arasında Kalp Damar Hastalıkları Birinci Sırada Yer Alıyor haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:58
  • Guneş
   05:48
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   16:43
  • Akşam
   19:42
  • Yatsı
   21:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı