Gündem Haberleri

  Ölüm orucu dursun

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, cezaevlerinde 48'inci gününe giren ölüm orucuna son verilmesini istedi. Ecevit, ‘‘Kendi arkadaşlarını ölüme zorlayanların insanlıkla ilgisi olamaz’’ dedi.

  Ecevit, bazı edebiyatçı ve yazarların ölüm oruçlarına katılma kararlarını, ‘‘Anlamak mümkün değil’’ diye eleştirdi. Ecevit, F tipi cezaevlerinde kararlı olduklarını da bildirdi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, bugün 48. gününe giren cezaevlerindeki ölüm oruçlarına son verilmesi çağrısında bulundu.

  F tipine tepki olarak başlatılan ölüm oruçlarının kendilerini çok üzdüğünü ve kaygılandırdığını belirten Ecevit, bu oruçları ve tepkileri son derece haksız bulduğunu söyledi. Koğuş sisteminin büyük ölçüde silahlı karargahlar haline geldiğini kaydeden Ecevit, ‘‘Devletin otoritesi tamamen yok edilmek isteniyordu. Hiçbir devlet buna ilelebet katlanamazdı. Onun için F tipine geçmekte kararlıyız’’ dedi. F tipinin hücre sistemi olmadığını savunan Ecevit, bir, iki ya da üç odalı mekanlarda bütün ihtiyaçların karşılandığına dikkat çekti. Ecevit, ‘‘Ona karşı tepki göstermenin haklı tarafı kesinlikle yoktur’’ dedi. Ölüm oruçlarının insani açıdan son derece sakıncalı olduğuna dikkat çeken Ecevit, ‘‘Kendi arkadaşlarını ölüme zorlayanların insanlıkla ilgisi olamaz’’ dedi.

  YAZARLARA SİTEM

  Bazı edebiyatçı ve yazarların ölüm oruçlarına katılma kararlarını da ‘‘Anlamak mümkün değil’’ sözleriyle eleştiren Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Bu arada bazı doktorlar da ölüm orucunu tutan kimse eğer kendisi istemezse, onu tedavi edemeyeceklerini söylüyorlar. Oysa bir kimse bir evin damından yere atlamaya kalkıştığı vakit, intihara kalkıştığı vakit ister doktor olsun, ister olmasın onu kurtarmak için herkes gayret içine girer. Ölüm orucu da bir tür intihardır. Devletin bu konuda çağrılarına bütün doktorların olumlu yanıt vereceklerini umuyorum.’’

  BAKAN TÜRK'TEN ÇAĞRI

  Öte yandan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün düzenlediği basın toplantısında anne ve babalara çağrıda bulunarak, ‘‘Cezaevlerinde hiçkimsenin hayatını kaybetmesini istemiyoruz. Çocuklarınızın bir çeşit intihar anlamına gelen bu ölüm oruçlarından vazgeçmelerini sağlayın’’ dedi.

  MECLİS DEVREDE

  Bu arada ölüm oruçlarının tehlike sınırına ulaşması, TBMM İnsan Hakları ve İnceleme Komisyonu'nu harekete geçirdi. Beş milletvekilinden oluşan alt komisyon bugün Bayrampaşa Cezaevi'ne giderek, ölüm oruçlarının durdurulması için çaba harcayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı