Dünya Haberleri

  Ölüm emri Ankara’daki Hamas komutanından mı

  Hürriyet Haber
  07.08.2014 - 01:09 | Son Güncelleme:

  Gazze’ye saldırının gerekçelerinden olan üç Yahudi gencin öldürülmesiyle ilgili olarak İsrail, emri Hamas’ın Ankara’da yaşadığı ileri sürülen komutanı Aruri’nin verdiğine inanıyor.

  İSRAİL’in Times of Israel gazetesine göre Gazze’ye yönelik “Koruyucu Hat Operasyonu”nun gerekçelerinden olan 3 yerleşimci gencin öldürülmesiyle ilgili olarak İsrail polisi, Batı Şeria’nın El Halil kentinde yaşayan Hussam Kavasme adlı Filistinli’yi 11 Temmuz’da Doğu Kudüs’ün Şuafat semtinde gözaltına aldı. Polis, Kavasme’nin cinayet işleyen grubun lideri olduğuna inanıyor. Basın yasağının önceki gün kalkmasıyla soruşturmayla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Habere göre Hussam Kavasme, cinayet planı için Gazze’deki Hamas üyelerinden para aldığını itiraf etti. Gazetenin emniyetten aldığı bilgiye göre Hussam Kavasme, gençleri kaçırdıkları iddia edilen Mervan Kavasme ile Amer Ebu Ayşa’nın telefonla aradığı kişi. Bu arama öldürülmeden hemen önce Yahudi gençlerden birinin yaptığı acil durum araması kaydında saptandı.

  Ölüm emri Ankara’daki Hamas komutanından mı

  Polis, kaçırılma olayından bu yana evlerine uğramayan Hamas üyeleri Mervan Kavasme ile Amer Ebu Ayşa’nın üç genci kaçırıp öldürdüğüne inanıyor. Hussam Kavasme’nin Hamas’ta aktif görevli bir erkek kardeşi var. Bu kişi, esir İsrailli asker Gilat Şalid’in 18 Ekim 2011’de 1027 Hamas tutuklusuyla takas edilmesi sırasında serbest bırakıldı ve Gazze’ye gitti. Polis, kaçırılma olayının Gazze’deki bu kişiler tarafından organize edildiğini düşünüyor. Gazeteye göre, kaçırma ve cinayetlerden sorumlu olanlar da Hamas’ın eski İçişleri Bakanı Fethi Hammad ile Ankara’da yaşadığı ileri sürülen Hamas komutanı Salih Aruri’nin himayesinde görev yapıyordu. Hamas ise iddiaları yalanlamıştı. Daily Beast sitesi de 1 Temmuz’da yayınladığı analizde, cinayetlerle ilgili İsrail’in aradığı kişinin Ankara’da yaşayan Salih Aruri olabileceğini öne sürmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı