"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Ölüler de beslenir

Bugün tarihin derinliklerine inebiliyorsak ve “yazılı tarih” denen şeyden bahsedebiliyorsak, bunda elbette ki yazıyı ilk bulan uygarlığın, Sümerler’in payı büyüktür.

Ancak onları tarihte önemli kılan tek şey, yazıyı bulmuş olmaları değildir. Onları milattan önceki devirlerden bugüne taşıyan ve bazı konularda başvuru kaynağı yapan şey, bıraktıkları uygarlıktır.
ışte bu uygarlığın bir parçası olarak onlar, ölmüş olan atalarının ruhlarını beslemeyi seçmişlerdir. Evet, besleme dedik, yanlış duymadınız. Her evde o evin atası diyebileceğimiz insanların gömülü olduğu bir mezar odası bulunurmuş.
“Peki bu beslenme işi nasıl oluyordu” diye soracak olursanız... Sümerler atalarının beslenmeye ihtiyacı olduğunu düşünür ve evde yedikleri her öğünden onlara da sunarlarmış. Yani yenen yemekten ölüleri için ayırır, yanında içecekleriyle birlikte mezar odasına götürürlermiş.
Evet, her evde bir mezar odası varmış ve Sümer inancına göre beslenmeyen ruhlar ayağa kalkar, evin içinde ya da sokaklarda dolaşırmış. Hatta bu aç kalan ruhların zaman zaman saldırgan olabileceğine de inanıyormuş Sümerler. Bunun için de atalarını besleme işini çok önemser ve ellerinden geldiği kadar ihmal etmemeye çalışırlarmış.
ınsanların açlıktan ölebildiği bir devirde ölmüş insanların beslenmesinden bahsetmek biraz ironik oldu biliyorum ama okudukça anlıyorum ki, tarih denen şey zaten ironilerle dolu...

CEVİZLİ İRMİKLİ PUDİNG

2 KİŞİLİK

MALZEME LİSTESİ

* 2 su bardağı süt
* ½ su bardağı su
* ½ su bardağı irmik
* ½ su bardağı tozşeker
* 1 paket vanilya
* 50 gr bitkisel margarin
* 1 yemek kaşığı hindistancevizi tozu
* ½ su bardağı çekilmiş ceviz içi

YAPILIŞI
ırmik, su, süt ve tozşekeri küçük bir tencereye aktarıp kısık ateşin üzerinde, tahta bir kaşık ya da tel çırpıcı yardımıyla sürekli karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin.
Katılaşıp muhallebi kıvamına gelen pudingi kaynamaya başladıktan 1 dakika sonra ocaktan alın. Henüz sıcak haldeyken vanilyayı ve yumuşamış ya da sıvı haldeki yağı ekleyip hızla karıştırın.
Diğer taraftan, 15-20 santim çapındaki şekilli pasta kalıbına streç film ya da temiz naylon serin. ısterseniz normal bir fırın kabı da kullanabilirsiniz.
Hafifçe ılık hale gelen pudingi kalıba aktarıp üzerini kaşığın tersiyle düzelttikten sonra buzdolabında iyice katılaşıncaya kadar, 4-5 saat bekletin.
Buzdolabından çıkardığınız pudingi bir servis tabağına ters çevirin. Üzerindeki naylonu sıyırıp atın. Üzerine hindistancevizi ve çekilmiş ceviz içini serpiştirin. Dilimleyerek servise sunun.
X