Ege Haberleri

EGE

  Ölüdeniz işgalde

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fethiye’nin dünyaca ünlü sahillerinde bazı tesis sahipleri denizi doldurup üzerine baraka gibi çirkinlikler kondurdu. Bu gecekondular, araç bulunamadığı için yıkılamıyor.

  ÇEVRE Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurulu, Fethiye Kaymakamlığı'ndan kaçak yapılaşmanın önlenmesini istedi. Bunun üzerine oluşturulan komisyon 1'inci derece doğal SİT ve orman alanı olan Ölüdeniz Tabiat Parkı'ndaki tesisleri denetledi.

  Kaçak cenneti

  İNCELEMEDE, Suara, Bambus-Genç, Hikmet Genç, Asmalı, Ölüdeniz, Öğretmenler, Osman Çavuş, Hilal Kamp, Otel Meri ve Sun City Beach'in önündeki sahillerin killi malzeme ve kumla doldurulup üzerine kaçak yapılar yapıldığı ortaya çıktı.

  Karar var ama

  KOMİSYON raporu üzerine Muğla Valiliği tüm kaçaklar için yıkım kararı verip uygulanmasını istedi. Ancak 27 Ekim'deki tespitlerin ardından yıkım için girişimde bulunulmadı. Tesis sahiplerinin yıkım aracı bulunmasını engellediği ileri sürüldü.

  Engelleniyorum

  ÖLÜDENİZ'in MHP'li Belediye Başkanı Oktay Sidekli, tesis sahiplerinin tutumu yüzünden, kendi sınırlarındaki kaçakları yıkmak için araç bulamadığını öne sürdü, ‘‘Aracım yok, hiç bir resmi daire ve özel şirket de vermiyor’’ dedi.

  Temizlenecek

  MUĞLA Valisi Lütfi Yiğenoğlu, yıkım için yardımcısı Fazlı Akgün'ü görevlendirdiğini söyledi. Yiğenoğlu, ‘‘Hazine arazisi üzerindeki kaçak yapıları Bayındırlık İl Müdürlüğü yıkacak. Belediye de kendi sınırında kalanları yıkacak. Belediye araç bulamazsa, parasını biz verip tutacağız. O tesisler kesinlikle oradan kalkacak’’ diye konuştu.

  BELEDİYE BAŞKANI

  Tehdit de ediyorlar

  KOMİSYON 27 Ekim'de kaçak dolgu, restoran, kafeterya, iskele, plaj gibi tesisleri belirledi, ancak yıkım mümkün olmadı. Ölüdeniz Belediye Başkanı Oktay Sidekli, ‘‘İş makinemiz yok. Yıkım için resmi ve özel kurumlara başvurduk. Tesis sahipleri, bunların müdürleriyle sahiplerini tehdit edip araç vermelerini engelliyor’’ dedi.

  Ölüdeniz'in cennet sahilleri, derme çatma, görüntü kirliliği de yaratan, ekolojik dengeyi bozan kaçak yapılarla doldu. Bu binaları yıkmaya da şimdilik kimsenin gücü yetmiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı