"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Ölmüş babamı rüyamda gördüm

 RUMUZ: DERİN

Mart ayının sonunda babamı karaciğer kanserinden kaybettik. Bir buçuk ay sonra da bebeğim oldu. Vefattan sonra ailemizde, babamı rüyasında ilk kez gören ben oldum. Rüyamda, evimizin önündeki yokuştan aşağıya iniyorum. Yanımda annem ve kardeşim var. Bebekle ilgili yapılması gereken bir adet varmış, onu yapmaya gidiyoruz. Bana çok saçma geliyor, yapmak istemiyorum. Ama annem istiyor. Yolda "Arkadaşlarına haber verdin mi?" diyor, "Hayır" diyorum. Bana kızıyor ve "Sen zaten yapmak istemiyorsun bunu" diyor. O sırada gideceğimiz yere ulaşıyoruz. Bir kütüphane. Ama müze gibi, pırıl pırıl, tertemiz. İçeriye giriyoruz, güvenlik kontrolünden geçiyoruz sırayla. Annem benden önce giriyor. Ben geçtiğimdeyse annemi görmüyorum. Bekliyorum girişte, belki tuvalete gitmiştir diye. Ama gelmiyor. Sonunda içeriye girmeye karar veriyorum. Annem içeride. Etrafta kitap rafları ve masalar var, her yer pırıl pırıl. Bir masanın başında oturuyor annem. Ellerini başının arasına almış, geç kaldığım için bana kızgın kızgın bakıyor. Yanına oturuyorum. Bir süre sonra salonun sonundaki kapıdan içeriye insanlar girmeye başlıyor. "Annecim yemek başlıyor" diyorum. Meğer, bebek için yemek veriyormuşuz. Annem kalkıyor, ben hálá masadayım. O kalktıktan sonra babam giriyor içeriye ve yanıma oturuyor. Bizden ayrı yaşıyormuş. Açık renk bir takım elbise giymiş, sağlıklı görünüyor. "Nasılsın" diyor, "İyiyim babacım, yalnız annem bana kızgın" diyorum ve nedenini anlatıyorum. "Annen çok özel birisidir. Bir kere çok sevgi doludur" diyor, "Çok da güzeldir. Gözleri çok güzeldir, dudakları çok güzeldir" diye de ekliyor. "Özledim, çok özledim" diyor.

YORUM:

Rüyanız babanıza olan özleminizi, bundan sonra annenizle olan ilişkilerinizi adeta babanız yukarıdan sizi izliyormuşçasına kuracağınızın izlerini ve babanızın şimdiden annenizi özlemiş olacağına dair, size ait düşünceleri ve en yakın ebeveynini kaybeden pek çok evladın yaşadığı annenizi de kaybetme korkunuzu sembolize ediyor. Allah babanızın ömrünü, size ve diğer sevdiklerinize eklesin. Sağlık ve sevgi ile kalın.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI