Dünya Haberleri

DÜNYA

  Olmert: Nasrallah sığınaktan çık

  Hürriyet Haber
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.08.2006 - 18:30

  Lübnan’a yönelik 34 gün süren saldırıların ardından Hizbullah ile yürüttüğü bu savaşta yaygın biçimde başarısız olarak nitelenen İsrail’in Başbakanı Ehud Olmert, amaçlarına ulaştıkları görüşünü yinelerken, "Nasrallah sığınağından çık" dedi.

  Olmert, Hizbullah’ın füze saldırılarına hedef olan Tiberias kentini ziyaretinde gazetecilere, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın hala sığınağında saklanırken zafer ilan edemeyeceği ifadesini kullandı. Olmert, şöyle konuştu:

  "Sığınağından çıkmayan birisi, kazandığını düşünen bir kişi değildir. Savaş biteli iki hafta oldu, Nasrallah hálá sığınağında. Ben ise kuzeyde dolaşıyorum. İsrail, Lübnan ordusunu, İsrail-Lübnan sınırına konuşlanmaya zorlama amacına ulaştı."

  Nasrallah, savaşın ardından banttan yayımlanan bir televizyon konuşmasında, Hizbullah’ın stratejik, tarihi bir zafer kazandığını savunmuştu. Hizbullah liderinin hala büyük güvenlik tedbiri aldığı ve savaşın başladığı 12 Temmuzdan bu yana hiç kamuoyu önüne çıkmadığı belirtiliyor.

  İsrail 34 gün süren Lübnan saldırılarının ardından, savaşa gerekçe gösterdiği kaçırılan İsrail askerlerinin salıverilmemesi ve kısmen ordunun Hizbullah’ı bastıramaması ve Hizbullah’ın İsrail’in kuzeyine roket saldırılarını durduramaması nedeniyle yaygın olarak savaşta başarısız olarak nitelenmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı