Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ölmeden mezara girdi

Habertürk gazetesi, dokuz sütuna sürmanşet ölüm pornosu yayınladı.

MEDYA

Manisalı iki çocuk annesi Şefika Etik’in kocası tarafından delik deşik edilmiş cansız bedeni, ‘Kadına şiddette son nokta’ denilerek teşhir edildi. Anlaşılan, memlekette kadına yönelik şiddetin bu kadar artmasının sebebi, daha önce birilerinin akıl edip de bir kadının sırtına saplı bıçakla yatan cesedini cümle aleme göstermeyi akıl etmemiş olmasıydı.

ADALET

Berna ve Ferhat serbest

14 Mart 2010’da, Başbakan Erdoğan’ın gözü önünde ‘Parasız eğitim istiyoruz’ yazılı pankart açınca örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanıp yargılanmaya başlanan üniversite öğrencileri Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz, 601 gün sonra tahliye edildi. Aslında savcı dört ay önce tahliyelerini istemiş ama mahkeme reddetmişti. Bu arada 19 ayları hapishanede geçti, ikisi de okullarından atıldı.

LOJİSTİK

Uruguay’dan geldiler Tekirdağ’da yola saçıldılar

Uruguay’dan Tekirdağ’ın Akport Limanı’na kadar gemiyle sağsalim getirilen anguslar Şenol Yaşar’ın kamyonuyla Çorlu’ya doğru yola çıktı. Kamyonun arka kapağı açıldı, 21 angus yola düştü ama Yaşar fark etmedi. Kazazede anguslardan birine Tekirdağ’a giden kamyonet çarptı. Sürücüyle yolcu yaralandı. Angus ise telef oldu. Angusların düştüğünden habersiz Yaşar ise 35 kilometre sonra polis tarafından durduruldu. Kaza yerine döndü ve 18 angusunu topladı. İki angusun akıbeti bilinmiyor.

MİNİ TEST

HES karşıtı eyleme katıldığı için mahkeme tarafından 15 kişiyle görüşmesi yasaklanan Leyla Yalçınkaya’nın cezası hafifletildi. Yeni karar ne?

- a.15 kişinin 5’ini Facebook’ta dürtebilecek
- b. 15 kişinin tamamını Twitter’da ekleyebilecek
- c. 15 kişi arasındaki babaannesi ve bir komşusuyla artık konuşabilecek
- d. Artık bu 15 kişiyi sokakta görürse başını çevirmek zorunda değil.

BDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM’nin açılışına yakasında 10 karanfilli bir rozetle çıktı. Kızıldere Katliamı’nda kaybettiği 10 arkadaşını anıyordu. Aşağıdakilerden hangisi onlardan biri  değildir?

- a. Mahir Çayan
- b. Mustafa Pehlivanoğlu
- c. Hüdai Arıkan
- d. Cihan Alptekin

“Adaletimiz istikrarsızlığı ve kararsızlığıyla bizi bütün dünyaya bir kez daha rezil ve kepaze etti.” Bu çıkışı geçen hafta kim yaptı?

- a. Mardin’de 13 yaşındayken 28 kişinin cinsel istismarına uğrayan, ancak mahkemenin ‘her şeyin farkında olduğu’ gerekçesiyle sanıkların en alt sınırdan cezalandırılmasını talep ettiği N.Ç.
- b. İstanbul’da iki yıl önce yaşanan sel felaketinde, servis aracında ölen 8 kadının iş verenine beş yıl hapis cezası verildiğini duyan sokaktaki vatandaş
- c. KCK davası kapsamında 37 BDP’linin tutuk-lanması ardından açıklama yapan partililer
- d. Amanda Knox ile ilgili beraat kararını eleştiren İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi

Cevap anahtarı

1-c  2- b  3- d

X