Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Olmaz böyle şey!

  Hürriyet Haber
  17 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Eylül 2000 - 00:01

  Olimpiyat başladı Eurosport, Kablo TV'den çıkarıldı

  SYDNEY Olimpiyatları'nın başladığı ve tüm dünyanın sporla yatıp kalktığı şu günlerde Türk Telekom, Avrupa'nın en çok izlenen spor kanalı olan Eurosport'un Kablo TV'deki yayınını durdurdu.

  Eurosport tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk Telekom'un varolan anlaşmayı tek taraflı feshetmesinin nedeni ve mantığını anlamanın mümkün olmadığı belirtildi. Açıklamada, Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşmesine yardımcı olarak 15 Nisan'dan bu yana Türkçeyi de resmi yayın dilleri arasına alan Eurosport'un, Türkiye'deki birçok spor etkinliğini yayımlayarak ülke tanıtımına katkıda bulunduğu da belirtiliyor. Eurosport'un yerine Amerikan kanallarının Kablo TV'ye alınmasını eleştiren Eurosport yetkilileri, Sydney Olimpiyatları'nı 24 saat kesintisiz ve Türkçe yayınlama hazırlığı içerisinde olduğunu vurguladılar. Eurosport, bir kamu kurumu olan Türk Telekom'un, duyarlı kurumlar ve sporseverlerin desteğiyle hatasını düzelteceğine inandıklarını bildirdi.

  Telekom: Eurosport yüksek ücret istedi

  TÜRK Telekom'dan yapılan yazılı açıklamada, Eurosport'un 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları'nın başlamasından yararlanarak ücretini yüksek miktarda artırmayı talep ettiği ve görüşmelerin sonuca bağlanamadığı bildirildi. Kablo TV hizmetlerin devamı için maliyet unsurlarının gözönünde bulundurulması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

  ‘‘Ayrıca hükümetimizin enflasyonla mücadele politikası doğrultusunda söz konusu şirketin talep ettiği ücretin verilmesi mümkün değildir. İlgili kuruluşun yayınının pahalıya mal olması, işletmecilik açısından şirketimizi, dolayısıyla da abonelerimizi olumsuz yönde etkileyececeğinden, bu kararın alınması zorunluluğu doğmuştur.’’

  Telekom'dan yapılan açıklamada, Eurosport'un yerine geçici olarak BBC World televizyonunun yayınının verileceği de kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı