« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olmak ya da olmamak

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Aradan aylar geçti. Değişen hiçbir şey yok. Hoş, yılların rezaletinin birkaç ayda değişmesini yenilerinden beklemek de haksızlık.

Atletizmden bahsediyoruz. Hani şu, ‘‘taş devrini’’ yaşadığımız atletizmimizden..

Ne gibi şeyler yapıyoruz acaba ? ‘‘Faaliyetlerimizi artırdık’’ diyor Federasyon başkanı. Atletlerimiz, büyük ölçüde artma şansı bulunmayan performanslarıyla, daha çok müsabakaya katılsa veya katılmasalar ne olur ? Eldeki hamur belli. Bu hamurdan lezzetli bir börek çıkar mı, siz bana onu söyleyin.

Atletizmde yapacağımız tek bir şey kaldı. Bütün branşları bir yana bırakalım. Hepsini becerdiğimizi sanarak komik olacağımıza, pilot bölgelerde belli branşlara yüklenelim. Bunları en kısa zamanda hayata geçirelim. Türk insanı neye yetenekli, bunu bulalım. Bir zamanlar Ağrı'dan çok sayıda orta ve uzun mesafe koşucusu çıkıyordu. Bu tanıma uyan bölgeler ve bölge insanı var mı, onu araştıralım.

Sonra Olimpiyat istiyoruz. Yunanistan'a Olimpiyatı sadece 1996'dan borçlu oldukları için mi verdiklerini sanıyorsunuz ? Yunanistan'ın, ana sporlar sayılan cimnastik ve atletizmde Olimpiyat şampiyonları var. Bir ikisi hariç, hemen hemen tüm dallarda bizden kat kat ileri durumdalar. Biz hala, savaştan yeni çıkmış yorgun ülkelerin katıldığı 1948 Londra Olimpiyatlarında Ruhi Sarıalp'in kazandığı bir bronz madalyayla övünüyoruz.

Artık uyutulmaktan bıktık. Şura yapıp, buralara Türk atletizmini ‘‘taş devrinde’’ yaşatmaktan sorumlu insanları çağırıyoruz. Kelin merhemi olsaydı, başına sürerdi. Şampiyona düzenliyecekmişiz. Bizler tribünde seyirci olduktan sonra, en iyisini düzenlesek ne yazar ? Bununla mı övüneceğiz ? Sadece organizasyonla övünmek, bunun içine sportif anlamda aktivite katamamak, haketmediğimiz bir aşağılama türüdür.

Edmond Rostand, uzun burunlu, hassas kahramanını şöyle tanımlar:

‘‘Rahmetlinin Cyrano de Bergerac'tı adı.. Herşey olmak isterken, hiçbir şey olamadı !’’

Herşey olmayı bir yana bırakalım. Birşeyler olmaya çalışalım. Yoksa, ‘‘bugünü de böyle geçirdik’’ der ve torunlarımıza Olimpiyat masalları anlatmaya devam ederiz..

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz