« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olmadı Reha Muhtar

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine 1 hafta kala maç için fikirlerimi paylaşmak istiyordum. Ama Reha Muhtar ve Ahmet Çakar polemiğine değinmeden geçmek olmayacak sanırım.

Bilinç Çilingiroğlu
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine 1 hafta kala maç için fikirlerimi paylaşmak istiyordum. Ama Reha Muhtar ve Ahmet Çakar polemiğine değinmeden geçmek olmayacak sanırım.

Beşiktaş'ta bir futbolcu varmış da, uluslararasıymış da, Denizli duran top, korner çalıştırmıyormuş da, mış da mış, mış da mış...

Böyle birşeyin olması söz konusu olamaz. Denizli gibi zamanının duran top ustası, kornerden attığı goller hala dillerde olan bir hocanın, bunu yapıyor olması imkan dahilinde değil. Reha Muhtar da bunu uydurmadığına göre, bu beyanatı Muhtar'a veren futbolcunun bir sıkıntısı olsa gerek.

Ahmet Çakar'ın sert üslubunu biliyoruz yıllardır. Seveni var, nefret edeni de. Sporu hiç sevmeyip sırf hoşça vakit geçirmek için Ahmet Çakar izleyen kişiler bile tanıyorum. Ama Reha Muhtar gibi Beşiktaş klübünde yöneticilik yapmış birinin "Beşiktaş yenilirse kıyamet kopar, kanlı Cumartesi olur" gibi bir cümle kurmasını gerçekten yadırgadım. Eğer olur da dedikleri gerçekleşirse ne diyecek? Kan çıkar demiştim, bakın kan çıktı mı diyecek? Zaten gergin olan bir camiaya bu tip sözlerle yaklaşmak yangına körükle gitmekten farksız gibi duruyor. Ayrıca fair play istediğimiz, tarafların şiddetten uzaklaşmasını istediğimiz şu günlerde böyle sözler etmek, bu tip sözleri analiz edemeyecek, gerçekten şiddeti gerçeklik sanan kişilere sanki yol göstermek gibi olmuyor mu?

******

Derbiye gelirsek...

Yorum yapması gerçekten zor bir maç. İki takım da gol yemiyor. Beşiktaş'ın sahasında oynadığı 5 maçta sadece 2 gol yediğini(1'i penaltı), Fenerbahçe'nin ise deplasmanda oynadığı 6 maçta 10 gol attığı düşünürsek maçın pek gollü olmayacağını düşünebiliriz. Bahisçilere alt oynamak için uygun bir maç gibi görünüyor bu açıdan.

İki takımın hocası da maçı kaybetmek istemeyecektir. Erken bir gol olmadığı taktirde maçın golsüz beraberlikle ya da bir takım adına atılacak 1 gollü galibiyetle biteceğini düşünüyorum. Tabi bu sadece bir his. Çok gollü bir maç izleyip şaşırma olasılığımız da ihtimaller dahilinde. Daum'un risk almadan bir oyun oynayacağını tahmin etmek zor değil. Peki ya Mustafa Hoca?

Derbinin kaderini kanımca Denizli'nin taktiği ve sahaya süreceği kadro belirleyecek. Mustafa Denizli yıllardır hangi takımda olursa olsun, derbi maçlarda sahaya sürdüğü kadrolarla herkesi şaşırtmıştır. Yine aynısını bekleyebiliriz. Bütün sakatların maç gününe düzelmiş olacağı haberi de, Denizli'nin her tür fantaziyi yapma olasılığını artırıyor.   

Karşılaşmanın gözümde ilginç bir noktası da Mehmet Topuz olacak, eğer oynar ise tabi. Beşiktaş'ın sene başından beri yaşadığı tüm karışıklıkların başlangıcı olarak gördüğüm Mehmet Topuz, sahaya çıkarsa neler olacak? Taraftar nasıl bir tepki koyacak? İzleyip göreceğiz...


Bunları da Beğenebilirsiniz