Dünya Haberleri

  Olli Rehn gitti Füle geldi

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  28.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği’nin “genişleme ve komşuluk politikası” komiserliğine Stefan Füle getirildi. Olli Rehn’in beş yıldır yürüttüğü göreve getirilen Füle, Çek Cumhuriyeti Hükümeti’nin “Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı”ydı.

  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun dün açıkladığı yeni kabinede 11 eski komiser görev alanları değişse de komisyon üyesi olarak kaldı. Olli Rehn, komisyonun “ekonomi ve para politikası” üyeliğine getirildi.
  Yeni kabinede “Genişleme” sektörüne “Komşuluk Politikası”da eklendi ve Ukrayna, Rusya, Ermenistan, Azerbaycan gibi “üyelik pespektifi” olmayan ülkelerle ilişkiler de bu kabinenin görev alanına eklendi. Böylelikle “genişleme” konusu, sağ partilerin istediği gibi “sulandırılmış” oldu.
  KGB ile bağlantısı iddia edilmişti
  Türkiye gibi ülkelerle ilişkileri sağlayacak olan Çek Cumhuriyeti vatandaşı Stefan Füle 47 yaşında AP’de Fühle’nin bu göreve getirilmesi halinde “eski Komünist dönemin” sorgulanacağı belirtilmişti.
  1980’li yıllarda Komünist Parti üyesi olan Füle’nin o dönemlerde Sovyet istihbaratı KGB’yle bağlantısı olduğu iddiaları vardı. Füle, son olarak Çek Cumhuriyeti’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi olmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı