Gündem Haberleri

  Olli Rehn Bulgaristan'ı uyardı

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 20:18 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin ve Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ilişkilerinden sorumlu Devlet Bakanı Meglena Kuneva ile görüşen Rehn, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ile müzakere sürecini geçtiğimiz yıl tamamlamış olmasına rağmen reformların uygulanmasında çok geç kaldığını söyledi.

  Özellikle adalet sistemindeki reform çalışmalarının daha fazla zaman kaybedilmeden tamamlanmasını isteyen Rehn, “Yolsuzluk, rüşvet ve suç eylemleriyle mücadele maalesef Bulgaristan'ın en zayıf noktaları. Önceliğin bu konulara verilmesi gerekiyor” dedi.

  Olli Rehn, her şeye rağmen Bulgaristan'ın daha önce belirlenen tarihe kadar üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirerek eksiklerini tamamlayacağına inandığını bildirdi.

  Bulgaristan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin de görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan ile ilgili hazırladığı ilerleme raporunun 25 ekim tarihinde açıklanacağını belirterek, “Biz bu raporun objektif olarak hazırlandığını düşünüyoruz. Eksiklerimizi tamamlamak için gece gündüz demeden çalışmak durumundayız” diye konuştu.

  YENİ CEZA YASASI KABUL EDİLDİ

  Bu arada Bulgaristan Parlamentosu, ülkenin Avrupa Birliği üyeliği konusunda kilit önem taşıyan yeni ceza yasasını bugün onayladı. Yaklaşık bir aydır görüşülen yeni ceza yasası, bugün yapılan oylamada 4'e karşı 129 oyla kabul edildi. Yeni yasa, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un onayının ardından resmi gazetede yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

  Yeni ceza yasasının Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in Bulgaristan'a yaptığı ziyaret sırasında kabul edilmesi dikkati çekti.

  (a.a.)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı