« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olin hatalardan dertli

Olin Edirne Genel Menajeri Serdar Yiğitsoy, hafta sonu Ankara'da oynanan Türk Telekom maçında hakem ve gözlemci hatalarının olduğunu iddia ederek, Ankara'da yaşanan hakem ve gözlemci hatalarının takipçisi olacaklarını, Merkez Hakem Komitesi ve Disiplin Komitesi kararlarını merakla beklediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
OLİN EDİRNE'DE OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL YAPILDI

Yiğitsoy,  Beko Basketbol Ligi 17. haftasında deplasmanda oynadıkları Türk Telekom karşılaşmasında yaşanan, basketbolun ruhuna yakışmadığını belirttiği olayları kınadıklarını kaydetti.
Hakem kararlarının maçın sonucunu etkilediğini iddia eden Yiğitsoy, şunları söyledi:
“Uzun zamandan beri A klasmanında düdük çalan ve kendilerini yakından tanıdığımız hakem kardeşlerimiz, Türk Telekom ile Ankara'da oynadığımız lig maçının özellikle 3. ve 4. periyotlarında çaldıkları ve çalmadıkları düdüklerle maçın gidişatına etki yaptıkları gibi takımımızın oyun düzeninin de bozulmasına neden olmuşlardır.
Maçın hakem triosunun maç boyunca kontrolü bu denli kaybetmelerine bir anlam veremedik. Salonda bulunanlar da verilen ve verilmeyen kararları ile bu kardeşlerimizi hayretle izledi. Her insan gibi hakemlerin de hatalar yapabileceğini bilmemize, onların asla art niyetleri olmadığına inanmamıza rağmen nasıl oluyor da bu kadar bariz hatalarla maç yönettiklerini de anlayamıyoruz.”

“BAŞANTRENÖRÜMÜZE KÜFÜR EDİLDİ”

Hakem hatalarının yanında gözlemci hatalarına da tanık olduklarını öne süren Yiğitsoy, şöyle devam etti:
“Maçta yaşananların sadece hakem hatalarıyla kalmadığına da şahit olduk. Bu kadar çok olumsuzluğun bir maç içinde cereyan etmesi çok kötü bir rastlantı olmuştur. Hakem hatalarıyla birlikte, gözlemci hatalarına da tanık olduk. Maçın özellikle dördüncü periyotunda hakem masasının arkasına kadar çıkan 2 Türk Telekom taraftarı, başantrenörümüz Gökhan Taştimur'u ağza alınmayacak ağır küfürlerle uzun bir süre taciz edip, masa hakemlerine ve gözlemciye de sözlü saldırıda bulunmasına rağmen Ankara Bölgesi teknik komiserlerinden sayın Ziya Pala'nın bir anons dahi yaptırmayarak bu çirkin olayları görmezden gelmesini hayret ve ibretle izledik. Şayet maçın daha başında sahaya atılan ve maçın geç başlamasına neden olan konfeti yağmuru karşısında anons yaptırılsaydı maç içinde gelişen bu tatsız olayların da önüne geçilmiş olurdu diye düşünüyoruz.”

“CEVAPLANMASI GEREKEN ÇOK SORU VAR”

Maç sonunda cevap beklediği birçok sorunun oluştuğunu ifade eden Yiğitsoy, şöyle konuştu:
“Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerekli anonsların yaptırılmaması sonucunda ne karar verileceğini merakla bekliyoruz ve bu işin takipçisi olacağız. Maç bitiminde yaşadığım ve önemli olduğunu düşündüğüm bir olayı daha belirtmek istiyorum. Teknik komiser ve hakemler odaya giderlerken maçın teknik komiseri sayın Ziya Pala'ya (Niye anons yaptırmadınız) diye sorduğumda yüzüme bile bakmadan sırtını dönüp gitmesi en basitinden çok yakışıksız bir tavırdır. Bizim hakemlere ve diğer görevlilere gösterdiğimiz saygının aynısını Olin Edirne Genel Menajeri olarak görmek isterim. Basketbolun tüm kişi ve kurumlarıyla bir bütün olduğu unutulmamalı, hiç kimsenin diğerinden üstün olamayacağı asla göz ardı edilmemelidir.
Maç bitiminde hayretler içinde kaldığım bir konu daha var. Maçın son periyotunda hakem masasının arkasına çıkan şahıs polis çağrılıp dışarı atılması istendiğinde ortadan kaybolmuştu. Fakat maçın bitimiyle bu şahıs nasıl oluyorsa saha içinde oyuncularla birlikte sarmaş dolaş galibiyeti kutluyor ve daha sonra da bir Türk Telekom yöneticisi ile birlikte soyunma odasına giriyordu.”

“YOLUMUZDA YILMADAN İLERLEYECEĞİZ”

Olin Edirne'nin vizyonu çerçevesinde yolunda ilerleyeceğini belirten Yiğitsoy, “Bütün bu olaylardan sonra Merkez Hakem Kurulu ve Disiplin Kurulu'nun maçın CD'sini seyredip gereğini yapacağına inanıyoruz. Beko Basketbol Ligi'ne oynadığı oyunla sahada, taraftarıyla tribünlerde renk getiren takımımızın yenilip yenmesi bizim için çok fazla bir önem arz etmiyor. Önemli olan seyircisi, oyuncusu, hakemi, gözlemcisi, yöneticisi, kulübü ile yepyeni ve tertemiz bir basketbol anlayışının yaşama geçirilmesi ve bunun kalıcı kılınmasıdır. Biz Olin Edirne olarak maçın sonucundan daha çok işin bu yönüyle ilgileniyoruz. Vizyonumuz ve önümüze koyduğumuz hedefler için yolumuzda yılmadan ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz