« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyatta sönmeyen meşale

Çin'in başkenti Pekin'de yapılacak 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları için sönmeyen meşale icat edildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Olimpiyat oyunlarının başlamasına 1 yıldan daha az bir süre kala olimpiyat meşalesi için çalışmalarını hızlardıran organizatörler, fırtına düzeyindeki rüzgar, aşırı yağmur, hatta Everest zirvesindeki oksijen azlığında bile yanacak yüksek teknoloji ürünü bir meşale geliştirdiler.

Çinhua haber ajansının haberine göre, Çin Uzay Bilimleri ve Endüstrisi şirketinin geliştirdiği meşalenin sönmesini engellemek için en son teknolojinin kullanıldığı ve şiddetli rüzgar ve yağmura dayanıklı olduğu kaydedildi.

Organizasyon yetkililerinden Xue Li, “Meşalenin alevleri çok aydınlık ve göze hoş gelen türden olmalı” derken daha önceki olimpiyatlarda yaşanan meşalenin sönmesi durumunun da bu olimpiyatlarda yaşanmayacağını belirtti.

Geleneksel olarak bütan ve propan gazlarının karışımından oluşan meşale yakıtının Pekin olimpiyatlarında ne olacağı açıklanmazken, 2008 olimpiyatları öncesi meşalenin katedeceği yolun da ayrı bir rekor olacağı bildirildi. Olimpiyatlar öncesinde meşale, 5 kıtayı kapsayan 137 bin kilometrelik bir yolu katettikten sonra Pekin'e getirilecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz