« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyatta kahraman ülkelerinde fahişe oldular

Suudi Arabistan adına Londra 2012 Olimpiyatlarında yarışan Vojdan Şarkani ve Sarah Attar İngiltere’de ayakta alkışlanırken, ülkelerinde çirkin hakaretlere maruz kaldı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Ülkesini Judo’da temsil eden Vojdan Şarkani, 2012 olimpiyatlarının en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Başörtüsü polemik konusu olan ancak ardından bone ile yarışan Vojdan Şarkani, rakibi Porto Ricolu Melissa Mojica'ya 78 kg kategorisinde 82 saniyede yenilerek madalya şansını kaybetti.

800 metrede yarışan 19 yaşındaki Sarah Attar içinde durum çok farklı olmadı. Çeyrek final elemelerinde sonuncu olmasına rağmen, Olimpiyat Oyunları'nda Suudi Arabistan adına koşan ilk kadın atlet olarak tarihe geçti. Mücadeleyi 2:44.95'lik derece ile bitiren Attar, parkuru yarışın galibinin 44 saniye gerisinde tamamladı.

Ancak Attar'ın bu azmi Olimpiyat stadını dolduran on binler tarafından ayakta alkışlanmasına rağmen, Suudi Arabistan’da aynı etkiyi yaratmadı.

Bu iki kadın sporcunun Olimpiyatlarda yarışması, Arap devletinde kadınlara eşit haklar verilmek istenmesinin bir parçası olarak görülürken, kimileri ise ülkenin geleneklerine saygısızlık olarak nitelendirdi.

Twitter’da başlatılan bir kampanya ise her şeyi bambaşka bir noktaya taşıdı. Bir kullanıcının “Olimpiyat Fahişeleri” hastaghiyle başlattığı kampanya ülkede büyük yankı buldu.

Medya bu olaylardan uzak durmayı seçerken, Vojdan Şarkani’nin babası kızına hakaret edenlere karşı harekete geçmeleri talebiyle içişleri bakanıyla temasa geçti.

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz