« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyatta bayrak krizi

Çarşamba akşamı yapılan ilk Olimpiyat müsabalarında Kadınlar Kuzey Kore-Kolombiya maçı sırasında Kuzey Kore Kadınlar Futbol Takımı sahaya çıktığında ekrana yanlışlıkla Güney Kore bayrağı konması üzerine Kuzey Kore maç oynamayı reddetti.

Faruk ZABCI/LONDRA
SON GÜNCELLEME

Stadyumdaki büyük ekranda yapılan gaf üzerine,  saat 19.45’de başlaması gereken maç saat 20.50’de iki saat rötarla başladı.  Büyük ekranda Güney Kore bayrağını gören kadın futbolcular sahayı terkettiller. Kuzey  Kore bayrağı ile yeniden yapılan anonsun ardından , Kuzey Kore’li sporcular, maça dönmeye ikna edildiler.

Olimpiyat organizatürleri LOCOG  yayınladıkları bildiride “Hampden Park’da  oynanan kadınlar futbol maçında yanlışlıkla  Kuzey Kore videosu yerine Güney Kore videosu kondo. Tabiiki bu bir yanlışlık. Özür diliyoruz ve böyle bir hatanın tekrar etmemesi için gerekli önlemleri alacağız” özürü yayınladı./images/100/0x0/55eaa360f018fbb8f88d1608

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaşın ardından iki yıl önce Kuzey Kore mermileri Güney Kore’de ikisi sivil, ikisi asker 4 kişiyi öldürmüştü.

Kolombiya Teknik Direktörü Ricardo Rozo, “Bu olay futbolcularımı etkiledi. Durmak zorunda kaldık.Bir süre  ne olduğunu anlamadık  Garip birşey olduğu ortadaydı” diye konuştu.

2-0’lık galibiyetlerin kendilerine teselli olmadığını söyleyen Kuzey Kore Teknik Direktörü  Ui Gun-sin, rahatsızlıklarını  “  Futbolcularımız Güney Kore’denmişler gibi  tanıtıldıkları için kızdık. Oyuncularımız başka bir ülkenin bayrağı ile gösterilemezler. Hele bu ülke Güney Kore olursa. Sorun cözülmemiş olsa devam etmemiz saçma olurdu” şeklinde dile getirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz