« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyatların yıldızı Latynina

Şimdiye dek düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları'nda, en fazla madalya kazanan sporcular sıralamasında, eski SSCB'li kadın cimnastikçi Larissa Latynina, ilk sırada yer alıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
1956-1964 yılları arasında katıldığı 3 olimpiyatta 9 altın, 5 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 18 madalya kazanan Larissa Latynina'nın rekoruna, daha sonraki olimpiyatlarda kimse erişemedi.

Latynina, bu 18 madalyanın 14'ünü bireysel olarak, 4'ünü de eski SSCB takımının sporcusu olarak elde etti.

2008 Pekin Olimpiyatları'nın ardından 2. sıraya, bu oyunlarda 8 altın madalya kazanan ABD'li yüzücü Michael Phelps yükseldi. Bu başarısıyla aynı zamanda, bir olimpiyatta en fazla altın madalya kazanan sporcu unvanını alan Phelps, Pekin'deki 8 altın madalyayla kariyerindeki toplam olimpiyat altın madalyası sayısını 14'e, toplam madalya sayısını da 16'ya çıkardı.

ABD'li yüzücü, bu arada oyunlar tarihinde en fazla altın madalyası bulunan sporcu unvanını da eline geçirmiş oldu.

Atina 2004'de 1 altın ve 1 gümüş madalya kazanarak madalya sayısını altında 8, toplamda da 12'ye çıkaran 42 yaşındaki Alman sporcu Birgit Fischer Schmidt, ilk altın madalyayı 18 yaşındayken aldığı Moskova 1980'den bu yana, eski Doğu Almanya'nın katılmadığı Los Angeles 1984 dışında 6. olimpiyatından da altın madalya çıkarmıştı. Fischer böylece, aynı dalda üst üste 5 altın madalyaya 1984-2000 yılları arasındaki oyunlarda ulaşan İngiliz kürekçi Steven Redgrave'in rekorunu da elinden almıştı.

Bu arada eski Doğu Almanya'dan bayan yüzücü Kristin Otto da Seul 1988'de kazandığı 6 altınla, bir olimpiyatta en fazla altın madalya kazanan kadın sporcu unvanını elinde bulunduruyor.
Öte yandan 4 olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan da halen 3 sporcu var.

Finn sınıfında 1948-1960 yılları arasında Danimarkalı ünlü yelkenci Paul Elvström, 1956-1968 yılları arasında disk atmada zirveyi kimseye kaptırmayan ABD'li atlet Alfred Oerter ile 1984 ile 1996 yılları arasında 100 metre ve uzun atlamanın efsaneleşen ismi ABD'li atlet Carl Lewis, 4'er altın madalya alarak tarihe geçti.
Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinin en başarılı sporcuları ve kazandıkları madalyaların sayıları şöyle:

Altın madalyalar

14: Michael Phelps (ABD-Yüzme)
9: Larissa Latynina (SSCB-Cimnastik), Paavo Nurmi (Finlandiya-Atletizm), Mark Spitz (ABD-Yüzme), Carl Lewis (ABD-Atletizm)
8: Birgit Fischer Schmidt (Almanya-Kano), Savao Kato (Japonya-Cimnastik), Jenny Thompson (ABD-Yüzme), Ray C.Ewry (ABD-Atletizm)

Toplam madalyalar

18: Larissa Latynina (SSCB-Cimnastik)
16: Michael Phelps (ABD-Yüzme)
15: Nikolai Andrianov (SSCB-Cimnastik)
13: Boris Shakhlin (SSCB-Cimnastik), Eduardo Mangiarotti (İtalya-Eskrim), Takashi Ono (Japonya-Cimnastik)
12: Savao Kato (Japonya-Cimnastik), Paavo Nurmi (Finlandiya-Atletizm), Alexei Nemov (Rusya-Cimnastik),Birgit Fischer Schmidt (Almanya-Kano), Jenny Thompson (ABD-Yüzme), Dara Torres (ABD-Yüzme)
11: Carl Townsend Osburn (ABD-Atıcılık), Viktor Chukarin (SSCB-Cimnastik), Mark Spitz (ABD-Yüzme), Matt Biondi (ABD-Yüzme), Vera Caslavska (Çekoslovakya-Cimnastik)

Bunları da Beğenebilirsiniz