Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyatların doping sürprizi Ostapchuk

Tarihinin en katı “anti-doping programının” uygulandığı 30. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda müsabaka testlerine takılan ve altın madalyası elinden alınan Belarusli gülleci Nadzeya Ostapchuk'un altın madalya sevinci yarım kaldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Müsabakalar sırasında gerçekleştirilen 6 bin 250 kan ve idrar testi ile olimpiyat tarihinin en katı anti-doping programının uygulandığı Londra Olimpiyatları'nda, müsabaka anında alınan testlerde 1 sporcu dopingli çıktı. Belaruslu bayan gülleci Ostapchuk'tan finallerinden önceki gün (5 Ağustos) ve yarışmayı kazandıktan sonra (6 Ağustos) alınan idrar örneklerinde, yasaklı “metenolone” maddesine rastlandı. Altın madalyası elinden alınan Belaruslu sporcunun altın madalya sevinci uzun sürmedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, oyunlar sırasında 1 sporcunun dopingli çıktığını, olimpiyatların doping testi periyodunun resmen başladığı 16 Temmuz tarihinden itibaren de 7 sporcuda dopinge rastlandığını bildirdi.
Rogge, bu sonuçlara dayanarak, “Bu da sistemin işlediğini gösteriyor” dedi. Bazı örneklerin hala incelendiğini ifade eden IOC Başkanı, onların da en geç bir haftaya açıklanacağını kaydetti.

Yasaklı madde tespit edilenler

Doping gerekçesiyle Londra Olimpiyatları'ndan ihraç edilen bazı sporcular şöyle:

-Kolombiyalı koşucu Diego Palomeque, 26 Temmuz'da verdiği numunenin pozitif çıkması üzerine ülkesine gönderildi.

-Bayanlar 400 metre engellide mücadele eden Suriyeli Ghfran Almouhamad'da da doping tespit edildi. Almouhamad'dan 3 Ağustos'ta alınan numunede, yasaklı uyarıcı “methylhexaneamine” maddesine rastlandı. Akreditasyonu elinden alınan 23 yaşındaki Suriyeli sporcu, 400 metre engelli seçmelerinde serisini sonuncu sırada bitirebilmişti.

-Atletizmde 50 kilometre yürüyüşün son olimpiyat şampiyonu Alex Schwazer, doping yaptığı gerekçesiyle İtalya Olimpiyat Takımı kadrosundan çıkarıldı.

-Rus bisikletçi Victoria Baranova'da, 24 Temmuz'da yapılan müsabaka öncesi doping testinde yasaklı “testosteron” hormonuna rastlandı.

-Saint Kitts ve Nevisli kadın sprinter Tameka Williams, performans arttırıcı madde kullandığı şüphesiyle ülkesine gönderildi. Olimpiyatların açılış seremonisine katılan 22 yaşındaki Williams, 100 ve 200 metrede mücadele edecekti.

-Özbek cimnastikçi Luiza Galiulina, doping kullandığı gerekçesiyle olimpiyatlardan ihraç edildi. Galiulina'nın vücudunda “diuretic furosemide” maddesine rastlandı.

-Arnavut halterci Hysen Pulaku da doping gerekçesiyle oyunlardan men edildi. Erkekler 77 kiloda podyuma çıkması beklenen Pulaku'dan 23 Temmuz'da alınan “A” ve “B” numunelerinde yasaklı “steroid” ve “stanozolo” maddelerine rastlandı.

-Macar diskçi Zoltan Kovago, numune vermediği gerekçesiyle olimpiyatlardan men edildi. Milli sporcu Ercüment Olgundeniz'in rakiplerinden biri olan Kovago, numune vermediği gerekçesiyle 2 yıl yarışmalardan men cezası aldı.

-Yüksek atlamada dünya salon şampiyonu Yunan Dimitris Chondrokoukis, doping yaptığı gerekçesiyle Londra Olimpiyatları kafilesinden çıkarıldı.

-Milli halterciler Fatih Baydar ve İbrahim Arat da, doping şüphesi sebebiyle olimpiyat kafilesinden çıkartıldı. Olimpiyat kadrosundan son anda çıkarılan Baydar ve Arat'ın yerine, Bünyamin Sezer ve Nezir Sağır Londra'ya götürüldü.

-Bayanlar 1500 metre koşucusu Faslı Mariem Alaoui Selsouli'de de dopinge rastlandı. Selsouli'den 6 Temmuz'daki Elmas Ligi Paris Grand Prix'sindeki yarışmada alınan numunede “diuretic furosemide” maddesi tespit edildi. Faslı atletin Londra hayali başlamadan bitti.

-Erkekler 3000 metre engellide yarışacak Fransız atlet Nordine Gezzar da doping nedeniyle oyunlardan ihraç edildi. Gezzar'dan 17 Haziran'da alınan kan örneğinde, yasaklı “EPO” maddesine rastlandı. Daha önce yine doping nedeniyle 2 yıl pistlerden men edilen sporcunun, bu defa ömür boyu men cezasıyla karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

-Macar diskçi Robert Fazekas'ın da doping yaptığı anlaşıldı. B numunesi de pozitif çıkan Fazekas, oyunlara katılamadı.

Bunları da Beğenebilirsiniz