« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyatlarda “Ne umdular, ne buldular”

Londra Olimpiyatları'nda bazı sporcular ve ülkeler büyük başarılara imza atarak, beklentileri karşılarken, bazıları ise kendilerinden bekleneni veremedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
30. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda başarılarıyla hayranlarını şaşırtmayan ve kendilerinden bekleneni veremeyen bazı sporcular şöyle:

Usain Bolt ve Jamaika Bayrak Takımı
Olimpiyat ve dünya şampiyonu Jamaikalı rekortmen atlet Usain Bolt, Londra Olimpiyatları'nda 100 metre, 200 metre ve 4x100 metre bayrak yarışında altın madalyaları kimseye kaptırmadı. Londra'ya, Pekin-2008'deki unvanlarını korumak için gelen Jamaikalı sprinter, olimpiyatlarda iki kez 100, 200 ve 4x100 metre yarışlarında “triple” yapan ilk sporcu olarak tarihe geçti.
Bolt'un da içinde bulunduğu Jamaika Erkek Bayrak Takımı, Londra'da kendinden beklenen performansı gösterdi. Erkekler 4x100 metre bayrak finalinde Jamaika, 36.84'lük derecesiyle dünya rekoru kırarak üst üste 2. kez olimpiyat şampiyonu oldu. Jamaikalı atletler, 100 metreyi ortalama 9.21 saniyede (100 metre dünya rekoru 9.58 saniye) koşarak, “insan üstü” bir dereceye imza attı.

Michael Phelps
Pekin-2008'de 8 dalda 8 altın madalya alarak, bir olimpiyatta en çok altın madalya alan sporcu, toplamda 14 altın madalyayla oyunlarda en çok altın madalya alan sporcu ve toplamda 16 madalyayla oyunlar tarihinde en çok madalya kazanan erkek sporcu unvanını ele geçiren ABD'li yüzücü Michael Phelps, Londra Olimpiyatları'nda da başarısıyla adından söz ettirdi. Yarıştığı her dalda olmasa da 2'si takım olmak üzere 4 altın, 2 gümüş madalya kazandığı olimpiyatlarda kariyerini sonlandıran “Yüzmenin altın çocuğu”, üst üste katıldığı 3 olimpiyatta toplam 18 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya elde etti.
33 dünya şampiyonasında 27 altın, 6 gümüş ve 1 bronz madalyası bulunan 27 yaşındaki Phelps, kariyerini toplam 45 altın madalyayla sonlandırdı.

“Rüya Takım”
Pekin-2008'de şampiyon olan ve “Rüya Takım” olarak nitelenen ABD Basketbol Milli Takımı, Londra Olimpiyatları'nda da basketbolseverleri şaşırtmadı. Tamamı Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) oyuncularından oluşan takım, İspanya'yı 107-100 yenerek olimpiyat altın madalyasını müzesine götürdü.

Çin Kule ve Tramplen Atlama Takımı
Pekin-2008'de 7'si altın toplam 11 madalya kazanan Çin, Londra Olimpiyatları'nda da erkeklerde ve bayanlarda elde ettiği 6'sı altın toplam 10 madalyayla kule ve tramplen atlamadaki üstünlüğünü sürdürdü.

Bekleneni veremeyenler

Yelena Isinbayeva
Pekin-2008'de sırıkla yüksek atlamada 5.05 metrelik atlayışıyla dünya rekoru kıran ve altın madalyanın sahibi olan Rus sırıkçı Yelena Isinbayeva, Londra Olimpiyatları'nda kendinden beklenen performansı gösteremedi. Bu olimpiyatlarda da şampiyon olsaydı, “üst üste 3 olimpiyatta altın alan ilk bayan atlet” olarak tarihe geçecekti. Ancak Isinbayeva, 4.70 metrede kalarak podyumun son basamağında yer aldı. Salon (5,01 metre) ve açık hava (5,06 metre) dünya rekortmeni Rus atlet, olimpiyat mücadelesinin bitmediğini, 2016 Rio Olimpiyatları'nda da yarışacağını belirtti.

Kenenise Bekele
Pekin-2008'de hem erkekler 10 bin, hem 5 bin metrede altın madalya kazanan Etiyopyalı atlet Kenenisa Bekele, oyunlar tarihinde duble 6. atlet olmuştu. Londra Olimpiyatları'nda sadece 10 bin metrede yarışan Bekele, değil altın madalya, kürsüye bile çıkmayı başaramadı. 10 bin ve 5 bin metrelerde unvanını Büyük Britanyalı atlet Mohammed Farah'a kaptıran Kenenisa Bekele, hayranlarını üzdü.

LaShawn Merritt
Erkekler 400 metrede Pekin-2008'in altın madalyalı ismi ABD'li LaShawn Merritt, Londra Olimpiyatları'nda unvanını koruyamadı. Nükseden sakatlığı nedeniyle seçmeleri yarıda bırakmak zorunda kalan Merritt, yaklaşık 200 metre koştuktan sonra yarışı yarıda bıraktı.
Londra'ya, altın madalya umudu olarak gelen ABD'li atlet, antrenman sırasında sakatlanmış, hafta başında da antrenörü Meritt'in durumunun sallantıda olduğunu belirtmişti.

Roger Federer
Her ne kadar Pekin-2008'de yarı finale bile çıkamasa da İspanyol Rafael Nadal'ın Londra Olimpiyatları'ndan çekilmesi üzerine favori haline gelen İsviçreli tenisçi Roger Federer, tek erkeklerde altın madalyayı kazanamadı. Büyük Britanyalı Andy Murray'e 3-0 yenilen dünyanın 1 numaralı ismi, kendinden beklenen şampiyon unvanını yine ele geçiremedi.

Julien Absalon
Erkekler dağ bisikletinde Atina-2004 ve Pekin-2008'in altın madalyalı ismi Fransız Julien Absalon, Londra Olimpiyatları'nda aynı başarıyı gösteremedi. Oysa Londra'ya, “Olimpiyatlarda bisikletin herhangi bir disiplininde üst üste 3 kez altın madalya kazanan sporcu” olup, tarih yazmak için gelen Absalon için işler yolunda gitmedi. Fransız bisikletçi, değil tarih yazmak, Hadleigh Farm'daki yarışı bile tamamlayamadı. Daha sonra Absalon'un tekerinin patlak olduğu görüldü.

Bunları da Beğenebilirsiniz