« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Olimpiyatlarda madalya alamayabiliriz"

Atletizm Milli Takımlar Başantrenörü Muharrem Or, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda son yıllardaki çıkışlarını sürdürmek istediklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Or, olimpiyatların bir sporcunun yarışabileceği en üst organizasyon olduğunu vurgulayarak, “Olimpiyatta yarışmak, her sporcunun hayalini süslüyor. Atletizmde son yıllardaki çıkışımızı, olimpiyatlarda da sürdürmek istiyoruz” dedi.

Londra Olimpiyatları'na 25'i kadın toplam 33 sporcu ile katıldıklarını belirten Muharrem Or, “Bizim olimpiyatlar öncesinde ilk hedefimiz çok sporcuyla katılmaktı, bunu başardık. Şimdi ikinci adım final koşacak sporcu sayımızı arttırmak. Finale kalınca, madalya peşinde koşacaklar. Sürpriz yapacak sporcularımız var” diye konuştu.

“Final sayımız çoğaldıkça madalya şansımız da çoğalacak”

Muharrem Or, madalya konusunda yarışlar öncesi kesin konuşmak istemediğini belirterek, “En az 10 sporcumuzdan ciddi beklentimiz var. Ancak hiç madalya alamayabiliriz veya 3-4 tane de alabiliriz, her şey olabilir. Final sayımız çoğaldıkça madalya şansımız da çoğalacak” dedi.

Atletizm'de Avrupa'nın en iyi ülkelerinden biri olma yolunda olduklarını anlatan Or, şöyle devam etti:
“Türkiye, Avrupa'nın atletizmde yükselen ülkesi olarak gösteriliyor. Bundan sonraki hedefimiz dünya ve olimpiyatlarda bir şeyler yapmak. Ancak gerçekçi hedeflerle hayal kurmadan, basamakları sindire sindire çıkmak en güzeli. Gönül ister ki olimpiyatlarda 15-20 madalya alalım. Ancak tüm dünyadaki en iyi sporcular olimpiyatta madalya almak için hazırlanıyor. O yüzden 'Madalya alamayabiliriz veya 3-4 madalya olabilir' diyorum. Yarış anında kim güçlüyse o başarılı olacaktır.”

Avrupa Şampiyonası'nda “garanti” gözüyle baktıkları sporcuların madalya alamadığına dikkati çeken Or, “Buna benzer sürprizler de olabiliyor. Form durumları çok iyi olan sporcularımız var. Ama beklentilerimiz altında kalacak sporcuların olması da biz şaşırtmamalı. Çünkü olimpiyatlarda yarışmanın heyecanı bile sporcuyu etkiliyor. Olimpiyatta yarışmak çok büyük bir onur. Ülkemizi başarıyla temsil edeceğiz” diye konuştu.

“Nevin'in kendine güveni geldi”

Or, Eskişehir'de düzenlenen Balkan Atletizm Şampiyonası'nda, kadınlar 100 metre engellide 12.61'lik derecesiyle kendisine ait Türkiye rekorunu geliştiren Nevin Yanıt'ın, olimpiyatlarda beklentilerin yüksek olduğu sporculardan biri olduğunu söyledi.

Nevin'in her şeyiyle olimpiyatlara hazır olduğunu kaydeden Muharrem Or, “Nevin'in kendine güveni geldi, formunu yakaladı. Eskişehir'deki yarışta karşıdan rüzgar vardı. O rüzgar tersten esseydi derece 12.60'ın altında olurdu. Ayrıca orada rakipleri zayıftı, Nevin daha iyi rakiplerle süper bir derece yakalayacak durumda. Her şeyiyle olimpiyatlara hazır” şeklinde konuştu.

“Sakatlık geçiren Elvan'ın üzerine gitmedik”

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda 2 gümüş madalya kazanan Elvan Abeylegesse'nin sakatlıklar nedeniyle barajı geçemediğini hatırlatan Or, Elvan'ı daha ciddi bir sakatlık yaşamaması için fazla zorlamadıklarını söyledi.

“Elvan katılsaydı, madalya beklediğimiz sporcuların başında gelirdi” diyen Muharrem Or, “Elvan doğum yaptıktan sonra yoğun antrenman döneminde sakatlıklar yaşadı, barajı geçemedi. Böyle sıkıştırılmış dönemde sakatlıklar oluyor. Sakatlık demek antrenman yapamamak, yeniden eski formuna gelememek demek. Riske etseydik, beki daha ciddi sakatlıklar olabilirdi. Bu nedenle Elvan'ı fazla zorlamadan, olimpiyat hedefini öteledik” şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz