« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Olimpiyatlara hazırlık orta ve uzun vadeli olmalı”

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Ziyagil, sporun önündeki en büyük engelin dershaneler olduğunu belirterek, “Bu engel kalktığında, şartların daha iyi olacağını ve daha çok sporcuya eğitim verme imkanı bulacağımızı düşünüyorum” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Prof. Dr. Ziyagil, Kahramanmaraş Belediyesi'nce Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen “2. Uluslararası Geleneksel ve Olimpik Güreşler Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, akademisyen olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı dershanelerin kaldırılması fikrini olumlu bulduklarını söyledi.

Dershanelerin, sporun önündeki engellerden biri olduğunu iddia eden Prof. Dr. Ziyagil, “Sporun önündeki en büyük engel dershanelerdir. Bu engel kalktığında şartların daha iyi olacağını ve daha çok sporcuya eğitim verme imkanı bulacağımızı düşünüyorum. Dershaneler kapatıldığında öğrencilerimizin muhakkak daha çok serbest zamanı olacak. Sportif aktiviteler serbest zaman etkinliğidir” diye konuştu.

Sporun yaygınlaştırılmasının önemine de değinen Prof. Dr. Ziyagil, çok sayıda insana güreş yapma imkanı tanıdıklarını, buradan yetişecek sporcuların geleceğin şampiyonları olacağını düşündüklerini söyledi.

Okullarda güreş sporu ve diğer sportif aktivitelerin yaygınlaştırılması gerektiğine değinen Prof. Dr. Mehmet Akif Ziyagil, sporcuların yetiştirilmesindeki en önemli kurumlardan birinin de belediyeler olduğunu kaydetti.

“Olimpiyatlara hazırlık orta ve uzun vadeli olmalı”

Serbest Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Yakup Topuz ise Türk sporunda bir sistem eksikliği bulunduğunu söyledi.

Topuz, sistem eksikliğinden güreşin de kendi payına düşeni aldığına işaret etti.

Türk güreşinde istikrar bulunmadığını savunan Topuz, olimpiyatlardaki başarısızlığı anımsatarak, “Olimpiyatlara hazırlığın orta ve uzun vadede yapılması gerekiyor” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler